"В България имаме две големи координатни оси. Едната е проруската или проевропейската насока за развитие на страната, а другата - толерантното или нетолерантното отношение към корупцията", каза министър-председателят акад. Николай Денков на дискусия със студенти по повод предстоящия Международен ден за борба с корупцията, който се отбелязва на 9 декември.
Дискусията в Министерския съвет се състоя по покана на премиера и в нея се включиха още министърът на правосъдието Атанас Славов, началникът на кабинета на Министерството на правосъдието Борислав Ганчев както и Михаил Бояджиев - старши правен експерт по въпросите за борба с корупцията на Базелския институт по управление към Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Министър-председателят представи пред студентите напредъка на България в борбата с корупцията в последните месеци и подчерта, че нетърпимостта към измамите и злоупотребите не е идеологически въпрос, а прагматичен подход, който води до по-добър живот за хората.
Премиерът обърна внимание, че една от основните задачи на това правителство е заедно с парламента да проведе конституционна реформа, по която има значителен напредък.
"Залогът е изключително голям. И това е залогът, заради който ние сме в този Министерски съвет - да работим за проевропейската и антикорупционната посока, защото дълбоко вярваме, че това е начинът да направим България едно по-добро място за живеене. В зависимост от това как се справим с тези две големи задачи през следващите седмици и месеци, зависи какъв ще е животът ни през следващите 10 - 15 години", уточни Денков.
Министър Атанас Славов отбеляза отмяната на мониторинга за България като доказателство за напредъка на страната ни в последните месеци по отношение на върховенството на правото. Той спомена и че до края на годината ще бъде създадена и новата Комисия за противодействие на корупцията в изпълнение на приетия през октомври Закон за противодействие на корупцията.
В отговор на въпроси от студентите премиерът Николай Денков отбеляза, че освен законовите и управленски механизми, средство за борба с корупцията биха могли да бъдат и етичните кодекси. Той подчерта, че тонът на политическите лидери е от ключово значение за установяването на почтеността като висша ценност и принцип на управление.
Снимка: Министерски съвет
Шефът на кабинета на Зеленски връща полско държавно отличие
Проданов: Доходите ще растат и ще сме по-богати, но на база това, което сме заработили
Ухапване от маймуна може да е причина за смъртта на актрисата Едже Иртем
БАБХ промени режима на контрол на внасяното у нас мляко
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Борисов: Българите сами вдигнаха цените, защото нямаше редовно правителство
През летния сезон: Пускат допълнителни места във влаковете
Делян Добрев се оттегли от първата линия на политиката
Райони във и край Варна остават без вода
30 ранени в катастрофи у нас за последните 24 часа
Зеленски предупреди Лукашенко, че има седмица да изтегли руско оборудване от Беларус
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император