Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши говори на форума "Антикорупция, демократична устойчивост и икономическа сигурност", който се провежда в София.
"Много години се боря с корупцията по високите етажи и по този начин ме познавате. Борбата с корупцията е свързана с правилните закони и тяхното прилагане. Всичко това изисква кураж, но и опит, и санкции", заяви тя.
Кьовеши добави, че демократичните общества в момента са мишени на дезинформация, като отбеляза, че трябва да различаваме лъжата от истината, доброто от лошото и да знаем наистина какво е справедливо.
"Борбата с корупцията е свързана с това да убедим гражданите, че корупцията оказва влияние върху техния живот", подчерта тя.
Европейският главен прокурор добави, че няма страна, която да е опазена от корупцията.
Кьовеши допълни, че борбата срещу корупцията е много трудна на практика. Според нея хората не осъзнават какво означават корупцията и финансовите злоупотреби за Европейския съюз (ЕС) и за сигурността на гражданите. Например, сериозните престъпления, свързани с ДДС, са свързани и с различни други по-сериозни криминални дейности, посочи тя.
Кьовеши е категорична, че не трябва да сравняваме финансовите възможности на криминалните групи, а да намалим техния капацитет. "Нашата политика е да се фокусираме върху разкриването на организирани криминални групи", обясни още тя, предаде БГНЕС.
Кьовеши добави, че трябва да организираме нашите приоритети, да запретнем ръкави и да се захванем здраво за работа, защото хората трябва да знаят, че справедливостта е нещо, което могат да усетят.
"Разбрах, че само с постоянна работа мога да спечеля гражданите. Разбрах, че трябва да вършим работата си и винаги да правим това, на което сме способни", заключи европейският главен прокурор.
Какво да очакват зодиите след лятното слънцестоене на 21 юни до края на 2026 г.?
Финландия засилва въоръжението на F-35 с нова поръчка на интелигентни бомби
Ходенето по срещи плаши Джейсън Съдейкис
Медиците да пестят от сапун и тоалетна хартия
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса