Нуждите на България от ваксини срещу Ковид-19 са напълно задоволени, складовите възможности – изчерпани, необходимост от нови доставки няма. В настоящата вече ескалирала ситуация има само две разумни решения: прекратяване на договора с Pfizer Inc./BioNTech Manufacturing GmbH или драстично намаляване на количествата на база реални потребности, без финансови обезщетения за сметка на държавите.
Тази позиция на България представи министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев по време на неформален работен обяд на здравните министри на държавите членки на ЕС, в рамките на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част "Здравеопазване".
Министър Меджидиев посочи, че легитимното очакване на България е в настоящата ескалирала ситуация да бъде проявена солидарност от страна на Европейската комисия към държавите членки, неколкократно сигнализирали за нужда от спешно решение за редуциране на прекомерните количества, които са договаряни през 2021 г. при други условия на пандемична ситуация и не на база реални потребности.
България не е участвала в преговорите, а единствено е имала възможност да се присъедини или да не се присъедини към споразумението, което е договорено между Европейската комисия, Pfizer Inc./BioNTech Manufacturing GmbH и Съвместния екип за преговори, включващ няколко държави членки, между които не е България.
Той призова Европейската комисия при преговорите с компаниите да се настоява за солидарност и от тяхна страна, доколкото първоначалното производство на ваксини срещу Ковид-19 е подкрепено финансово от бюджета на Европейския съюз и най-вече от националните бюджети на държавите членки. "Време е компаниите да докажат своята отговорност към обществото, като прекратят производството на ваксини, за които обективно липсва търсене", беше категоричен д-р Асен Меджидиев.
"Считаме, че България като коректен партньор, винаги е проявявала солидарност към всички държави членки на ЕС, но сега ние се нуждаем от помощ. В случай, че не бъде договорено нито едно от предложените две решения, България очаква ЕК да изкупи излишните ваксини", посочи още здравният министър.
Според министър Меджидиев натискът върху правителствата да закупуват ваксини за Ковид-19 и през следващите години ще генерира обществено напрежение, тъй като става въпрос за количества, които няма да бъдат усвоени и съответно подлежат на бракуване от момента на доставка, поради липса на интерес за ваксиниране.
В този контекст здравният министър изтъкна още, че липсва основание за продължаване на настоящия общ подход и занапред доставките на лекарствени продукти следва да се организират самостоятелно от всяка държава членка.
Снимка: Пресцентър на Министерството на здравеопазването
Земетресение с магнитуд 4,1 е регистрирано в Егейско море
КНСБ пусна AI асистента Чавдар: Дава съвети за заплати и трудови права
Жертвата се превръща в символ: Психолог анализира агресията на младежите в Пловдив
Първите мамутски кости в Дунав са открити преди 150 години
Самобайка – познавате ли тази интересна билка?
„Зачатие“ и „Искам бебе“ са против прехвърлянето на Центъра за асистирана репродукция към НЗОК
Аполипопротеин B – кога само стойността на LDL-холестерола не стига за оценка на сърдечносъдовия риск?
12 са новите лекарства с положително становище от ЕМА от юли 2026 г.
Телескопът „Айнщайн“ улови първите мигове от избухването на свръхнова
Герман Титов: Първият човек, прекарал повече от денонощие в Космоса
Нови следи от вода на Марс са открити в стари данни от марсохода „Спирит“
Експерт, предсказал кризата от 2008 г., дава нова, мрачна прогноза за бъдещето
Пускат нови 66 спътника в ниска околоземна орбита
Откриха огнище на Африканска чума по свинете във Варненско
Всички проекти по ПВУ за култура са изплатени
Закопчаха четирима с дрога във Варненско
Спипаха четирима крадци във Варна
Оборотите в търговията на дребно у нас се забавят през юни
Азиатските пазари приключиха седмицата със смесени резултати
Ива Петрова: "Топлофикация - София" тежи повече на "Булгаргаз" от договора с Botas
Производството на захар в Европа се насочва към 10-годишно дъно