Министър-председателят Кирил Петков ще бъде на работно посещение в Съединените американски щати. На 9 и 10 май премиерът ще е във Вашингтон, където по покана на председателя на Мюнхенската конференция по сигурността Кристоф Хойсген ще участва в Лидерска среща на най-високо ниво. Срещата е ключова инициатива на Конференцията, утвърдена като един от най-значимите международни форуми по въпросите на външната политика и сигурността. Посещението е и част от плана на правителството за координирано решаване на проблемите с газа и инфлацията чрез по-тясно взаимодействие с международните ни партньори, информират от Министерския съвет.
В рамките на визитата си във Вашингтон министър-председателят Кирил Петков също ще проведе разговори с високопоставени представители на правителството на САЩ и с президента на Световната банка Дейвид Малпас, за да утвърди тясното партньорство на България със САЩ и международната общност.
Във фокуса на разговорите ще бъдат мерките за енергийна независимост и сигурност на България след едностранното прекратяване на доставките на газ от "Газпром". Премиерът Петков ще постави въпроси от дневния ред на България в контекста на руската агресия в Украйна, включително запазване и утвърждаване на българския суверенитет в енергетиката, отбраната и инвестициите.
Министър-председателят ще бъде придружаван от министъра на енергетиката Александър Николов, министъра на отбраната Драгомир Заков, както и от заместник-министъра на външните работи Велислава Петрова.
Докога ще издържи управляващата коалиция?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Петима индийци са задържани при акция в Бобов дол
Пътниците от круиза са били изложени на хантавируса още в Аржентина
"Възраждане" предлага да внасяме нефт от Русия
Гюров: Служебното правителство е преход, но ние не бяхме наблюдатели
Креатинът с ползи за мозъка и здравето, които привличат вниманието на науката
С какво е полезно кокосовото масло за здравето?
Функцията на яйчниците в менопауза
Кога да ни притеснява хроничната кашлица?
Учени тестват реанимиране на сърце в Космоса – системата е уникална
Китай планира да достави проби от Марс до 2031 г.
Доказаха теоретичната възможност за изпращане на съобщения в миналото
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун
Над 45 културни институции и пространства се включват в Европейската нощ на музеите във Варна
Двама загинаха, а 20 пострадаха във "войната" по пътищата за ден в страната
61 пожара са потушени за денонощие у нас
Откриха необичайни обекти по морското дъното край Варна (СНИМКИ)
Таймери на електронни магазини притискат потребителите за бързи покупки
Nikkei 225 мина прага от 62 хил. пункта, обръщайки гръб на Тръмп и Иран
Филмите и парковете подкрепят резултатите на Disney в дебютното тримесечие за новия шеф
Борсата в Южна Корея изпревари тази в Канада и вече е седма по големина в света
Чуждестранното търсене на американски държавни облигации е в застой
преди 3 години