Националните курорти в България да станат обособени самостоятелни ареали, да се регламентира законово техният статут като понятие, да има ясна дефиниция как да се развиват, как да се финансират и как да разходват по най-добрия начин средствата, настояват от туристическия бранш, предаде агенция DNES.bg. Това стана ясно на кръгла маса на тема: "Проблеми на националните курорти и пътя към тяхната самостоятелност", в която участваха зам.-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев, представители на Съюза на собствениците в Слънчев бряг, Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, представители на курорта "Елените", к.к. "Златни пясъци", "Албена" АД, Приморско, "Пампорово" АД и други.
Нужно е да се създаде Министерство на туризма. Зад тази идея се обединиха всички участници в конференцията. Всички искания ще бъдат записани в една обща Харта, която ще бъде изготвена от браншовиците на работна среща следващата седмица.
"С тази Харта ще настояваме пред всяко следващо управление исканията ни да бъдат изпълнени и да получим собствено министерство", каза Елена Иванова, председател на Управителния съвет на Съюза на собствениците в Слънчев бряг.
"Очевидно туризмът трябва да намери съответното свое адекватно представителство по отношение на законодателство, изпълнителна власт, бюджет. Това са основните пунктове, по които ние сме съмишленици", заяви заместник-министърът.
Общо 15 са органите от различни министерства и агенции, които осъществяват контрол над туризма, а най-големият генератор на приходи, не получава адекватна част от бюджета и няма свой партньор, чрез който да си решава проблемите, заяви Бранимир Ботев.
"По същия начин, по който местните власти управляват една община, по същия начин би трябвало да има колективен орган , който да управлява тези ареали. Не е нормално "Слънчев бряг" да вкарва в хазната милиони и в същото време да моли Община Несебър да прибере боклука от алеите, да асфалтира улиците и да оправи тротоарите", каза Бранимир Ботев.
Зам.-министърът отбеляза, че всеки седми лев у нас се генерира от туризма, т.е. това е 13,6% от БВП на страната. За сметка на това получава едва 10 млн. за реклама.
"Парите все още не сме ги получили, надявам се другата седмица това да стане факт", посочи Ботев.
Бранимир Ботев припомни, че от началото на тази година отново отчитаме ръст на посещенията с цел ваканция и почивка от руски и украински туристи, а само преди седмица е издадена и 100 хилядната виза на руски турист от консулската служба на България в Москва. С 14% повече са и издадените български визи в Украйна за месец април тази година спрямо същия период на 2013 г.
"Анализите ни показват, че можем да очакваме от тази голяма провинция около 70 хил. руски туристи да посетят страната ни", коментира Ботев, цитиран от пресцентъра на икономическото министерство.
Повече информация в следващия видео материал:
Задължителна имунизация срещу варицела от днес за бебета на 12 месеца
Тръмп декларира над 1,4 милиарда долара доходи от криптопроекти
Мистерията с код 7500: Как техническа повреда задейства тревога за отвлечен самолет
Дефицит на витамин B12 в напреднала възраст – защо наподобява деменция и невропатия?
Нощното напикаване при децата не е присъда, но изисква установяване на причината
Синдром на Ся-Гибс – мутация в гена AHDC1 и нарушено развитие на мозъка
Мозъкът има древен „филтър“, който решава кое заслужава вниманието ни
Германската RFA разработва ракета за многократна употреба, вдъхновена от Starship
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Григор Димитров отново притеснен от контузия на "Уимбълдън"
Без ток във Варна на 1 юли 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (1 юли)
Виц на деня - 1 юли
18 тежки катастрофи през последното денонощие
Украинските дронове започват да работят автономно и могат да се управляват извън страната
Цената на биткойна удари 21-месечно дъно, притисната от Strategy и Фед
Русия изнася рекордни количества петрол, но цената му полетя надолу
Печалбата и приходите на Nike надминаха очакванията макар продажбите в Китай да спадат