Емил Димитров: Обезщетения след наводненията няма да има за всички

Проблемът няма да се реши с преместването на язовирите от едно министерство в друго, убеден е бившият екоминистър

15.12.2021 | 21:45 Редактор: Елеонора Танева

Поройните дъждове за пореден път наводниха домовете на стотици семейства, разрушиха пътища, предизвикаха свлачища. Кабинетът "Петков" реши да изплаща обезщетенията по нов механизъм.

"Воден Ад винаги е имало и ще има. Част от проблемите идват от недоброто поддържане на язовирите и непочистването на коритата. Когато огромно количество дъжд се излее в реките, се стига до проблемите, които виждаме", коментира бившият министър на екологията Емил Димитров в студиото на "Денят ON AIR". 

Той подчерта, че в Министерството на екологията винаги е било трудно при обилните валежи.

"Когато идваше голямата вода по Марица например, сме се опитвали за 2-3 дни да задържим язовирите, за да не наводним Пловдив. Няма пари за почистване на речните корита, а тези, които отговарят за тях, са с универсалното извинение - поискахме пари, но не ни дадоха", каза Димитров пред Bulgaria ON AIR. 

Според него с новия механизъм, по който ще се изплащат обезщетенията за наводненията, отново няма да има пари за всички пострадали. 

"Такива обяснения са за успокоение на хората. Реално едни ще вземат, други - не. Щетите са толкова големи, че няма да има пари за всички", убеден е бившият министър. 

Димитров уточни, че във Фонд "Бедствия" има символични суми. На годишна база в него постъпвали около 100 млн. лв. и в края на годината едва ли са останали много пари. Ревизоро отново изведе на дневен ред проблема със стопанисването на язовирите.

"Тези 6 000 язовира на територията на страната не се стопанисват. Това предприятие се мести от едно министерство в друго. Ако това преместване ще помогне - добре. Истината е, че трябват огромни средства, за да се поддържат в нормален вид", заяви Емил Димитров. 

Друг проблем, който постави на дневен ред, е замърсяването на водоизточниците. 

"Ние повърхностните водоизточници ги замърсихме, сега започваме и подземните. Не трябва да разрешаваме поголовни сондажи, трябва да се пазят подземните водоизточници", каза още бившият екоминистър. 

Той не е убеден, че новото правителство ще спази обещанията си.

"Нека имат своите 100 дни, те такива свръхочаквания създадоха, че човек се надява всичко да е по мед и масло. Още повече, че на някои това им е първата работа в живота", коментира Емил Димитров.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК