"Цените на тока са в Космоса и не е ясно за какъв период. Инфлацията набира скорост, всички цени на стоки и суровини летят нагоре и това няма да е само временно. За съжаление, това ще е за дълъг период от време", прогнозира икономистът и доскорошен депутат от "Демократична България" Владислав Панев в "Денят ON AIR".
Според него най-рано на 1 декември ще може бизнесът да се възползва от кризисните мерки, включително помощта от 50 лв. за MWh, защото в момента няма работещ парламент.
"Високите цени на електроенергията ще се преодолеят до няколко месеца по чисто пазарни механизми. По-интересното обаче е какво ще правим в дългосрочен план, защото сме много енергийно зависима икономика", изтъкна съпредседателят на "Зелено движение".
Решението е да се намалят всички излишни административни процедури, за да може всеки бързо да предлага конкурентна цена на енергията, стана ясно от думите му.
"Другото е Планът за възстановяване, който трябва да предлага много повече средства за модернизация на електрическата мрежа в България, така че тя да може да поема този товар от много на брой производители, които да могат доставят евтина електроенергия", обясни Панев пред Bulgaria ON AIR.
Бившият депутат от ДБ посочи и кога България ще се откаже от въглищата.
"Въглищните ни централи могат да бъдат затворени, ако имаме достатъчно добра алтернатива за електроенергия от местни електроизточници. Ако цените на батерии за съхранение на енергия паднат, тогава ще имаме достатъчно добри основания за бързо развитие на ВЕИ сектора. Но това е тясното място и зависи от технологиите и световната икономика, а не от нас", разясни Панев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Как евтините китайски дрехи заляха Европа
Рецепти за Коледа – Как да си направите вкусен празничен щолен
Откраднаха седалки за леки автомобили от румънски тир
Терзиев: Боклукът няма да е причината да си тръгна от "Московска" 33
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
11 варненци ще получат еднократни социални помощи, 8 се опитаха да измамят системата
РЗИ – Варна: Има ръст на острите респираторни заболявания в областта
Във варненско село написаха най-дългото писмо до Дядо Коледа
Десет години след историческото Парижко споразумение за климата: Земята е в опасност
Подготвят танкера "Кайрос" за изтегляне
Защо изкуственият интелект няма да измести, а ще трансформира приложенията?
Уиткоф ще се срещне със Зеленски и други европейски лидери в Берлин
Как Европейският парламент все още може да провали сделката ЕС-Меркосур?
Австрия показва на Европа как да мисли мащабно за инфраструктурата