Близо една пета от пълнолетните българи вече са напълно ваксинирани. Друга една пета – още не са, но казват, че ще го направят – немалка част от тях вероятно отлагат ваксинацията след прекарано заболяване.
Данните са от редовното, независимо изследване от тридесетгодишната програма на "Галъп интернешънъл", проведено между 2 и 10 септември.
"Ваксиниран/а съм с една доза от ваксина срещу коронавирус", казват 5%. 19,2% казват, че са ваксинирани с две дози. Тези 19,2% са условно над милион от пълнолетните българи. Вижда се генералното покриване на декларации на респондентите и официалната статистика.Някои от ползваните у нас ваксини обаче предвиждат единствена доза, а ваксинация вече има и при непълнолетните – затова и не бива да се търси напълно дословна съпоставимост на декларативните данни с официалната статистика.
21,5% признават, че не са ваксинирани, но ще се ваксинират. Оказва се, че най-забележимият критерий в тази група е, че в нея са в по-голяма степен представени хора, които твърдят, че вече са боледували.
Въпросните 45% отказващи ваксинация, се равняват условно на близо 2,5 милиона пълнолетни българи. Ако изводите се разширят и към непълнолетните, ще може да се говори и за много повече.
Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е проведено с таблети, между 2 и 10 септември, сред 1007 души по метода "лице в лице". Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Стефан Цанев на 90 г.: Най-важното бе, че имаше думата „свобода“ в нашите стихове
17 нарушения за ден: Турски F-16 и дронове навлязоха в гръцкото въздушно пространство
Стотици непълнолетни мигранти остават по улиците на Сеута
Цените само в евро от утре
12 са новите лекарства с положително становище от ЕМА от юли 2026 г.
Хендра вирус – австралийска зооноза с тежко белодробно и мозъчно засягане
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Герман Титов: Първият човек, прекарал повече от денонощие в Космоса
Нови следи от вода на Марс са открити в стари данни от марсохода „Спирит“
Експерт, предсказал кризата от 2008 г., дава нова, мрачна прогноза за бъдещето
Имплант с размери 2×2 мм възвръща зрението на хора с тежко очно заболяване
Виц на деня - 7 август
Арестуваха още двама служители на ВиК-Бургас
Мачовете по ТВ днес (7 август)
Без ток във Варна на 7 август 2026
Започва изплащането на пенсиите
Корпоративните печалби надделяват над геополитическите рискове на пазарите
Войната влиза в предизборната кампания в Русия, а все по-малко руснаци вярват в победата
Търговци виждат несъответствия, които могат да провалят Вертикалния газов коридор
Кадър на деня за 6 август
преди 4 години