СГП разследва сигнал за търговия с влияние и злоупотреба със служебно положение

Сезирана е от ПП "Движение Да, България" по данни от журналистическо разследване

27.04.2026 • 17:15 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
СГП разследва сигнал за търговия с влияние и злоупотреба със служебно положение
СГП разследва сигнал за търговия с влияние и злоупотреба със служебно положение

На 24.04.2026 г. Софийската градска прокуратура е сезирана със сигнал на председатели на ПП "Движение Да, България", в който се съдържат данни от журналистическо разследване.

Сигналът е за "евентуално договаряне и разпределяне на неправомерни имуществени облаги, търговия с влияние, злоупотреба със служебно положение и други съпътстващи престъпни прояви във връзка с дела, разглеждани от Върховния административен съд".

Сигналът е разпределен на наблюдаващ прокурор чрез системата за случайно разпределение на преписки и дела.

След запознаване с данните в сигнала и в цитираното в него журналистическо разследване, с постановление от 27.04.2026 г. наблюдаващият прокурор образува досъдебно производство за престъплението.

Предмет на разследване ще са обстоятелства, свързани с евентуално използване на служебно положение за набавяне на противозаконна облага. 

Ще бъдат извършени всички действия по разследване, необходими за цялостно изясняване на обективната истина в съответствие с изискванията на закона. 

Престоят разпити на свидетели и приобщаване на относимите справки и документи. 

В рамките на досъдебното производство ще бъде назначена комплексна експертиза, която да установи и дали записът на разговори, който се пресъздава в журналистическото разследване и в сигнала, е автентичен.

Разследването е възложено на следовател в СО-СГП.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)


  • Последни
  • Четени
Криминално виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички