Повечето хора смятат, че след като закупят имот, обзаведат го и го публикуват за отдаване под наем в платформи като Booking или Airbnb, процесът за тях приключва и са готови да получават печалбата си. Оказва се, че това изобщо не е така.
От този момент за тях влизат в сила редица задължения и изисквания по Закона за туризма, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за местни данъци и такси, Закона за етажната собственост, Закона за защита на потребителите, Закона за защита на личните данни
Адв. Габриела Иванова заяви, че собствениците на имоти за краткосрочно отдаване под наем – къща за гости, апартамент или стая за гости, не са напълно наясно със задълженията си по закон, които произтичат от тази дейност.
По думите ѝ тя представлява хотелиерство по смисъла на Закона за туризма и търговска дейност по смисъла на Българския търговски закон.
"Къщите, стаите или апартаментите за гости трябва да бъдат категоризирани или регистрирани по предвидения в закона облекчен ред пред кмета на съответната община", посочи адв. Иванов пред Bloomberg TV Bulgaria.
Kогато започнат да предлагат жилището си в платформи като Booking и Airbnb, подлежат на задължителна регистрация по ДДС и трябва да облагат с данък сумата, която са заплатили като комисиона на платформата.
Ако не го направят, подлежат на глоби или имуществени санкции, стана ясно от думите на адв. Иванова.
Четете повече по темата в bloombergtv.bg
Снимка: Reuters
Войната на Русия в Украйна заплашва дивата природа на Чернобил
Защо връзките след 40 са по-стабилни, но и по-сложни?
Лекар: Дълголетието се превръща в новата голяма индустрия
Предстои международен симпозиум, посветен на флеболимфостатичния оток и лимфедема
Психичните разстройства вече са водещата причина за инвалидизация в света
Български лекари приложиха иновативна терапия при изключително рядък тумор в плацентата
И чревните бактерии определят колко калории усвояваме
Колко висок е Еверест? Измерванията през годините и умишлените корекции
Virgin Galactic връща VSS Unity в небето за подготовка на пилоти
Минерален пръстен на Марс доказва съществуването на древен океан
Откриха нов гигантски вирус, който не се вписва в дървото на живота
Няма публична статистика за имотите в "режим на търпимост" във Варна като на Баба Алино, но са хиляди
Списание "Ролинг стоун" за DARA: България има поп звезда, която е по-стойностна от италианските
От началото на годината бензинът е поскъпнал с близо 21%
ООН: Глобалните температури се очаква да достигнат рекордни нива до 2030 г.
С 6,7% намалява броят на пътувалите българи през първото тримесечие на 2026 г.
Anthropic изпревари OpenAI като най-високо оценения стартъп за изкуствен интелект
Morgan Stanley: Европейските банки може да съкратят 20% от служителите си заради AI
Защо пазарът на пчелен мед в България страда от структурен проблем