Прекаляването със солта и какви щети нанася върху организма

Човешкото тяло се нуждае от сравнително малко количество натрий

19.05.2025 | 23:00 Редактор:
Една от най-сериозните последици от прекомерния прием на сол е повишеното кръвно налягане.
Една от най-сериозните последици от прекомерния прием на сол е повишеното кръвно налягане.

Глобален здравословен проблем, който засяга все повече хора, е прекомерната консумация на сол. Тя, или по-точно натриевият хлорид, е важен за нормалното функциониране на организма, но когато се приема в прекалено големи количества, може да доведе до сериозни здравословни последици.

Физиологичната роля на солта

Натрият, който се съдържа в солта, играе ключова роля за регулирането на водния баланс в организма, както и за нормалната работа на нервната и мускулната система. Той участва в предаването на нервни импулси и в контрола на кръвното налягане.

Въпреки това, човешкото тяло се нуждае от сравнително малко количество натрий – около 1,5 до 2,3 грама на ден, което се равнява на около 3-5 грама сол. Повечето хора обаче консумират значително повече – често над 10 грама дневно, главно поради преработените и бързите храни.

Влияние върху сърдечно-съдовата система

Една от най-сериозните последици от прекомерния прием на сол е повишеното кръвно налягане (хипертония). Излишният натрий кара организма да задържа вода, което увеличава обема на кръвта и води до по-голямо натоварване на сърцето и кръвоносните съдове. Това значително повишава риска от инфаркт, инсулт и сърдечна недостатъчност.

Хипертонията често се нарича "тих убиец", защото може да протича без симптоми в продължение на години, докато не настъпи сериозно увреждане.

Влияние върху бъбреците

Бъбреците играят ключова роля в регулирането на натриевия баланс в тялото. При прекомерна консумация на сол, те са принудени да работят усилено, за да изхвърлят излишния натрий.

С течение на времето това може да доведе до увреждане на бъбречната функция и да увеличи риска от хронична бъбречна недостатъчност. 

Влияние върху костите

Прекаленото количество натрий в организма може да доведе до повишена екскреция на калций с урината. Това, от своя страна, може да отслаби костите и да повиши риска от остеопороза, особено при възрастни хора и жени след менопауза. Балансът между калций и натрий е от съществено значение за поддържането на здрави кости.

Четете повече в Puls.bg.

Снимка: pixabay