Рядко ендемично растение е левзеята. Вирее само при висока надморска височина и специални условия в някои високопланински райони на Сибир (Алтай), Средна Азия, Монголия и Китай на височина до 3000 м, на границата на топене на ледниците.
Левзеята е многогодишно тревисто растение от семейство Сложноцветни. Коренищата ѝ са разклонени дървовидни и са дебели от 0,6 до 2,5 см в диаметър. Разположени са хоризонтално с кафяв до тъмнокафяв цвят и имат специфичен аромат. Стъблото не се разклонява и достига височина от 80 до 150 см.
Съцветието е почти кръгла кошничка – широко 3 – 6 см и разположено единично на върха на стъблото. Цветната кошничка се състои от многобройни ланцетни листенца. Те са разположени едно върху друго във вид на стреха. Окраската на цветовете е светлолилава.
Действие и приложение
Левзея и препарати от левзея се използват като средство за възбуждане и стимулиране на централната нервна система, за повишаване на умствената способност, за енергията и за повишаване на физическата активност.
Още в средата на 20 век редица фармакологични експерименти доказват, че корените на левзеята имат ясно изразен стимулиращ и тонизиращ ефект. Тя значително повишава работоспособността на скелетните мускули след активно физическо натоварване, увеличава съдържанието на гликоген, млечна киселина, аденозинтрифосфорна киселина и креатинфосфат в тях.
Днес билката се използва при нервно и психично болни с астеничен, депресивен и астенохипохондричен синдром. Наблюдавани са отлични резултати също и при полова импотенция. При напълно здрави хора билката действа тонизиращо и ободряващо.
Автор: Боряна Иванова-Огнянова, маг.-фармацевт
Четете повече в Puls.bg.
Снимка: pixabay