Работата на бюро по 8 часа дневно крие рискове за здравето

Може да окаже влияние на килограмите, да доведе до депресия, остеопороза или диабет

22.12.2023 | 17:46 Редактор: Вяра Димова
Работата на бюро по 8 часа дневно крие рискове за здравето

Много от нас прекарват по-голямата част от деня си в седнало положение. Независимо дали става въпрос за офис, работа от вкъщи, пътуване до работното място или просто почивка на дивана, разглеждайки социалните мрежи, все повече от нас не са толкова енергични и не се движат както преди. 

Заседналият начин на живот се е превърнал в повсеместна норма в целия свят, особено след пандемията, когато голяма част от фирмите вече предлагат хибриден начин на работа – както от вкъщи, така и от офиса. Тази възможност безспорно е много удобна, но крие и няколко известни риска, тъй като седенето става все по-голяма част от ежедневието ни, особено ако работим от вкъщи. Продължителното седене може да доведе до множество неблагоприятни последици, включително наддаване на тегло, остеопороза, тревожност, депресия, диабет, сърдечносъдови заболявания и дори дълбока венозна тромбоза. 

Загуба на сила и подвижност

Вярна е поговорката, че "ако не използваш нещо, го губиш". Когато седите по цял ден, вашите мускули и стави остават неподвижни, което означава, че могат да загубят своята сила и гъвкавост поради бездействие. Някои изследвания дори показват, че продължителните периоди на седене на стол могат да доведат до пасивна скованост на мускулите на гърба.

Сегашната основна рамка предполага, че докато седим, имаме ниско ниво на мускулна активност и статичният характер на седналата поза ограничава нашия мускулен метаболизъм, което в крайна сметка засяга нашия кръвен поток, оксигенацията на мускулната тъкан и регулирането на възпалението. Това намаляване на мускулния метаболизъм предизвиква реактивен дисбаланс в мускулните клетки, което води до повишена мускулна скованост.

Развитие на неправилна стойка

Седенето за продължителен период от време може да натовари вашите мускули и стави и да отслаби мускулите на гърба, което води до неправилна стойка. Докато седите през целия ден, главата, врата и раменете ви може да започнат естествено да се прегърбват. С течение на времето това натоварва гръбнака ви. 

Увеличава риска от хронични заболявания

Реалността е, че когато държите тялото си в седнало положение за дълъг период от време, вашите мускули не регулират неща като нивата на кръвната захар или холестерола. Това може да доведе до хронично възпаление, за което е известно, че причинява здравословни проблеми и хронични заболявания, които могат да доведат до затлъстяване, диабет, сърдечносъдови заболявания и някои видове рак.

Може да причини промени в метаболизма

Заседналият начин на живот не само засяга вашите кости и мускули, но може да повлияе и на метаболизма ви. Известно е, че седенето за продължителни периоди от време или липсата на упражнения като цяло нарушава метаболизма на глюкозата и съхранението на енергия. Това може да затрудни регулирането на кръвната захар и кръвното налягане, а също така да отслаби костите ви.

Вреди на психичното здраве

Въпреки че събуването на обувките и релаксирането след дълъг ден има своите предимства, твърде много седене е пряко свързано с проблеми с психичното здраве. Проучване от 2023 г. установи, че заседналият начин на живот със седене повече от осем часа на ден може да повиши риска от развитие на депресия, а друго установи, че същото време на седене може да доведе до тревожност.

Четете повече в tialoto.bg.

Снимка: pixabay