Може ли слънчевата светлина да предизвика стареене на кожата?

Кожата е важна част от вродената имунна система и тя притежава различни молекулярни механизми

15.07.2023 | 22:10 Редактор: Михаела Димитрова
Може ли слънчевата светлина да предизвика стареене на кожата?

Стареенето на кожата е резултат от протичането на множество вътрешни и външни процеси. Промените, възникващи в резултат на генетичните заложби - вътрешно, хронологично стареене, се припокриват с проявите на стареене, предизвикани от условията на околната среда - външно стареене. Най-вредният външен фактор за здравето на кожата, е ултравиолетовото - UV лъчение. Последното се състои от три компонента: UVA лъчи - с дължина на вълната λ = 320−400 nm, UVB лъчи - λ = 280−320 nm и UVC лъчи - λ = 100−280 nm. UVC лъчите, за разлика от UVA и UVB, се абсорбират почти напълно от озоновия слой. UVA и UVB лъчите достигат до земната повърхност в достатъчни количества, за да могат да предизвикат увреждане на структурите на кожата.

Въпреки това, отрицателното въздействие на слънчевата светлина се наблюдава и при излагане на кожата на инфрачервено лъчение - IR, с дължина на вълната λ = 760 nm−1 mm. Тези лъчи проникват в по-дълбоките слоеве на кожата, отколкото останалото оптично лъчение. Установено е, че дори 17% от падащата инфрачервена светлина може директно да проникне в подкожната тъкан. Инфрачервените лъчи се абсорбират от тъканните хромофори, каквато е водата, която е естествена част от структурата на кожата. Там те се превръщат в топлина, с което се осигурява загряване на подкожните тъкани. След това топлината се прехвърля в по-дълбоките слоеве и може да предизвика изгаряния на кожата и роговицата.

Какви увреди настъпват в кожата под действие на УВ лъчите?

Кожата е важна част от вродената имунна система и тя притежава различни молекулярни механизми, които я предпазват от вредните влияния при излагане на UV лъчи. Първата от тях е слоестата структура на епидермиса, която осигурява първата линия на защита срещу вредни външни агенти. Освен това, кожата съдържа и имунни клетки, каквито са Лангерхансовите клетки и Т-лимфоцитите. Друга линия на защита на кожата са меланоцитите. Меланинът, пигмент, синтезиран от тези клетки, възпрепятства проникването на UV радиация в слевете на епидермиса, като я абсорбира. Освен това, за поддържане на хомеостазата, UV-индуцираното увреждане на ДНК.

Повече по темата прочетете в Puls.bg

Снимка: Pixabay