Днес е Гергьовден - един от най-големите български празници. Той предвещава идващото лято и е свързан с новата стопанска година. Според вярванията, ако вали в деня на Свети Георги, годината ще бъде плодородна. Свети великомъченик Георги Победоносец е един от най-почитаните светци и мъченик за Христовата вяра. На Гергьовден имен ден празнуват десетки хиляди българи.
На 6 май страната ни отбелязва и Деня на храбростта и празника на Българската армия. Заради пандемията тази година военен парад ще има не в София, а в Националния военен университет във Велико Търново. В празничния марш при закрити врата ще участват над 250 курсанти в шест представителни блока и взвод, носещ знамената реликви.
12 бойни учебни машини ще преминат след шествието. Военният министър Красимир Каракачанов ще приеме курсатнтския строй. През деня ще се проведат и няколко демонстрации - на военноморските и военновъздушните сили, както и на силите за специални операции.В София ще бъде произнесено тържественото слово на президента Румен Радев. Той и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще поднесат цветя пред Паметника на незнайния воин.
В Пловдив празникът тази година ще бъде отбелязан с прояви, съобразени с въведените противоепидемични мерки. В авиобаза "Граф Игнатиево" ще има полети, демонстриращи бойните способности на военновъздушните ни сили. Полетите започват в 10:50 ч. Ще летят самолети МиГ-29 и L-39 както и вертолети Ми-24 и "Кугър".
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
"Пепеляшка" оживява на открита сцена в София
Времето утре: Жега, живакът стига 38 градуса
Турският здравен министър оказа първа помощ на пътник, получил криза по време на полет
В кадър: “Квадрат 500” представя 21 графики на Франсиско Гоя
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Предлагат електронна здравна карта да замени хартиените книжки от 2028 г.
В „гробището“ на Млечния път се крият 170 млн. черни дупки?
Тайните на некропола Коеби: Скрити мегалитни могили под земята
Учени предложиха план за спасяването на Земята след смъртта на Слънцето
Снимка от Марс разкри „ходещ човек“
10 години затвор за сексуален насилник, посегнал на 12-годишно момче с психично заболяване
71-годишен почина, след като се притече на помощ на турист, паднал във вир край Къпиновския манастир
Гьоко смени Варна с Дубай
Фон дер Лайен поиска засилване на външните граници на ЕС
Индексите на Wall Street бележат ръстове след коментарите на Бесънт за Ормузкия проток*
Бюджетният дефицит се свива до 2,2 млрд. евро в края на юли
В онлайн търговията с AI потребителят стига до виртуалната пробна
Бесънт: Сделка за Ормузкия проток може да бъде постигната във вторник или сряда