Митов: Идеологиите на агресията и нетолерантността нямат място в света на ХХI век

ЕС ясно и решително трябва да защити ценностите си, става ясно от думите на външния министър

17.06.2015 | 14:32 Редактор: Мариета Иванова
Митов: Идеологиите на агресията и нетолерантността нямат място в света на ХХI век

Множеството разнородни предизвикателства на днешния ден, пред които е изправен Европейският съюз, и възможностите за колективен координиран отговор бяха във фокуса на публичната лекция, която министър Даниел Митов изнесе на 16 юни в Лондонското висше училище по икономика и политически науки (London School of Economics /LSE/). Темата на лекцията беше „Външната политика на ЕС – поглед от България“ по покана на Изследователския институт за Югоизточна Европа в катедрата по европеистика на LSE, съобщават от пресцентъра на МВнР.

Рисковете за сигурността в днешния ден са разнородни по своя генезиз и характер, но по същество всички те представляват опит за лансиране и утвърждаване на обществено-политически модели, алтернативни на либералната демокрация, завоювала значителни нови територии след края на Студената война“, заяви министър Митов. Той бе категоричен, че това изисква ясен и решителен отговор от страна на ЕС и държавите-членки в защита на нашите собствени ценности, на сигурността и просперитета на европейските граждани. Идеологиите на агресията и нетолерантността нямат място в света през ХХI век", подчерта българският първи дипломат.

По думите на министър Митов, европейският път на страните от Западните Балкани е изправен днес пред две ключови предизвикателства. От една страна, това е умората от разширяването на ЕС сред държави-членки на Съюза. От друга, това е отслабналият ентусиазъм сред страните-кандидати за провеждане на реформите, необходими за успешно финализиране на процесите на европейска интеграция.

България последователно защитава позиция, че в своя отговор на тези предизвикателства Европейският съюз трябва да поддържа ясната перспектива за членство на страните от Западните Балкани при отчитане на индивидуалния напредък на отделните страни-кандидати, заяви външният министър.

„Тези от тях, които имат най-силна воля да провеждат и прилагат реформите, необходими за присъединяването към ЕС, трябва да бъдат решително насърчавани“, е виждането на министъра на външните работи.