На Европа ѝ предстои много тежко председателство, защото са налице сериозни геополитически процеси с неясна развръзка. На първо място стои неяснотата около Brexit, също така водещи са взаимоотношенията на Европейския съюз с Турция, с Русия, както и бъдещата война в Близкия Изток и нейното развитие.
Това заяви в студиото на "Денят ON AIR" Илия Лингорски, председател на Европейския институт за стратегии и анализи.
"Американският президент Доналд Тръмп, при последното си посещение в Брюксел, на практика покани целия ЕС да се включи с нов военен сблъсък в Близкия Изток. От друга страна пък събитията в Западните Балкани вероятно ще продължат да се развиват в негативен аспект", коментира още той.
На изслушването в Европарламента на Мария Габриел беше зададен един основен въпрос, свързан с достъпа на малки и средни предприятия до новите технологии, посочи политологът Георги Киряков.
Пред Bulgaria ON AIR той обясни, че това е цялостен икономически проблем както за Европа, така и за малкия и средния бизнес, който е двигателя на европейската икономика.
"Дейността на Мария Габриел по тази тема е изключително важна. В бъдеще много ресурси ще бъдат концентрирани в областта на киберсигурността и киберотбраната. Те ще бъдат центъра на "новото бойно поле" в следващите 20 години", подчерта Георги Киряков.
Той уточни, че ако Мария Габриел положи основите на истинска европейска политика в тези две сфери, това ще даде възможност и на периферните страни като България да получат повече внимание за насочване на общите европейски ресурси за развитие на технологиите и икономика с по-голяма добавена стойност.
"В противен случай ще станем една евтина аутсорсна дестинация в индустриалната икономика на Германия и Холандия, което не е в наш интерес", отсече Георги Киряков.
На изслушването в Европарламента Мария Габриел отговаря на депутатските въпроси пред две основни комисии - от секторите промишленост и изследвания и култура и образование, както и пред още три допълнителни, между които тази по правните въпроси и комисията за граждански свободи и права.
Пряко от Брюксел се включиха Ангел Джамбазки от ОП и Емил Радев от ЕНП, които бяха категоични, че Мария Габриел е била отлично подготвена за изслушването в Европарламента.
"Кандидатът ни за еврокомисар успя да обедини своите колеги, част от въпросите бяха провокативни, но тя отговори на всички от тях", посочи Емил Радев.
Очаквайте видео!
Спасители са участвали в две акции за намиране на туристи за денонощието
Доц. Вълков: Хантавирусът няма как да е нов COVID-19
Мирчев: Перверзна е тезата да се разделим, за да се обединим
Десети кораб със слънчоглед от Аржентина показа пестициди над нормата
Хронична чревна псевдообструкция – кога червата спират да се движат без механична пречка?
Паданията в по-напреднала възраст може да са признак за деменция
Колко време да продължава суплементация с магнезий и кога да се прави почивка?
Катя Ивкова пое здравното министерство
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
Новата седмица започва със слънце
Без ток във Варна на 11 май 2026
Електронният прием за общинските детски градини във Варна започва днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (11 май)
Виц на деня - 11 май
Петролът поскъпва, след като Тръмп отхвърли иранския отговор на предложението за мир*
„Дяволът носи Прада 2“ надви с малко „Mortal Kombat II: Филмът“ в боксофиса в САЩ
Тръмп отхвърли иранския отговор на предложението му за мир като неприемлив
Русия показа новия си дрон - копие на иранския Karrar, Путин призна Зеленски