Мария Габриел се обяви за създаването на европейски суперкомпютър

Той можел да върне славата на ЕС като технологичен първенец

20.06.2017 | 19:06 Редактор: Василена Василева
Мария Габриел се обяви за създаването на европейски суперкомпютър

Родният кандидат за еврокомисар Мария Габриел заяви, че според нея не е необходимо Европейският съюз да създаде собствена интернет търсачка, като Гугъл, за да се опита да компенсира изоставането си в областта на цифровите технологии. В същото време тя се обяви за създаването на европейски суперкомпютър, който можел да върне славата на ЕС като технологичен първенец, предава Dnes.bg

По време на кандидатското изслушване пред Европейския парламент, Габриел, която е номинирана за европейски комисар за цифровата икономика и общество, заяви, че вместо търсачка, Европа трябва да се концентрира върху "създаване на регулационна среда, която да поощрява бизнеса да инвестира в новите отрасли".
Габриел заяви още, че за оставащите 2 години от мандата на Европейската комисия, ще довърши работата по вече направените законодателни предложения. Единствената нова инициатива, която анонсира, беше за регулация срещу нелоялните практики, използвани от онлайн платформи. Без да дава подробности тя посочи сайтовете за хотелска резервация и други платформи, като "Юбер", които ЕС ще иска да държи по-изкъсо.

Кандидат-комисарката беше категорична, че социалните мрежи трябва да плащат авторски права за използваното от тях съдържание, "за да се даде възможност за развитие на творческите сектори" в ЕС и за да "дадем средства на творците да продължат да създават".

Габриел обаче не обясни дали сегашните предложения на Еврокомисията за аудио-визуалните услуги и за авторските права ще бъдат достатъчни, за да постигне желания от нея резултат, или ще излезе с нови иницативи.
Българската кандидатка се обяви срещу криптираните мрежи, като обяви, че няма да допусне тяхното легализиране, тъй като те застрашават сигурността на ЕС. В същото време тя съобщи, че е против локализацията на данните и че смята, че свободното им движение, трябва да е петата европейска свобода, след движението на хора, стоки, услуги и капитали.

Мария Габриел съобщи още, че не възнамерява да предлага отмяна на допълнителните такси за разговори извън ЕС, като обясни, че алтернативните форми на комуникация се ползват все по-активно и няма нужда от европейска регулация като с отпадането на роуминга.

Няма изгледи и за отпадането на националните лицензи за аудиовизуалните услуги и производителите ще трябва да продължат да искат разрешение във всяка страна от ЕС, за да разпространяват продукцията си.

Попитана от евродепутати Габриел заяви, че държи на качествената журналистика и че ще насърчава инициативи за образоване на гражданите как да ползват медиите и да се пазят от фалшиви новини. "Фалшивите новини не са новост. Винаги ги е имало, но се промени скоростта на разпространяването им и ударите, които нанасят по нашите ценности", каза тя пред депутатите от 5 комисии на Европарламента, събрани да проверят компетентността й да бъде еврокомисар.

Други инициативи, които могат да разчитат на подкрепа от българката, са за цифрова грамотност за младите, за да намират работа, за цифровизация на здравеопазването и на административните услуги. Тя съобщи, че наесен Европейската комисия ще предложи принципа "веднъж завинаги" в информационното обслужване, с което от гражданите ще се иска само веднъж да попълват документ, който след това различните държавни служби ще ползват заедно.

За да подкрепят Габриел в Брюксел на изслушването бяха дошли зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов и правосъдната министърка Цецка Цачева. Габриел благодари на правителството на Бойко Борисов за номинацията си, на Европарламента, Еврокомисията и на страните членки, както и на европейските граждани. Тя отговаряше на питанията на депутатите на френски език, като включи български само във встъплението си и при отговора си на въпрос от Ангел Джамбазки.

Евродепутатите й зададоха 25 въпроса за бъдещия й ресор, като на Габриел не беше отправен нито един личен въпрос.

Утре следобед двете комисии ще представят становищата с оценките си от изслушването до утре. Европарламентът ще гласува кандидатурата й на 4 юли.