Денят ON AIR

Всеки делник от 19:30 часа
още

Ще се договорят ли протестиращите с Ципрас?

Коментари на журналиста Катя Пеева и евродепутата Андрей Ковачев в "Денят ON AIR"

04.02.2016 | 00:15 Редактор: Мария Аладжова
Ще се договорят ли протестиращите с Ципрас?

Напрежението в Гърция ескалира с часове. Това съобщи кореспондентът на БНР Катя Пеева в "Денят ON AIR" с водещи Владимир Сиркаров и Кузман Илиев. 

Стачката, която ще започне в 12 ч. тази нощ, ще блокира цяла Гърция, а не само границите, както досега. Ще бъдат блокирани общественият транспорт, летищата и пристанищата.

Фермерите дадоха срок на правителството на Алексис Ципрас до петък, за да състави комисия от всички парламентарно представени партии и да започнат преговори с тях. 

Недоволството на гърците е провокирано от промените в осигурителната система - в частност орязването на пенсиите и увеличаването на възрастта за пенсиониране, както и от увеличаването на ДДС на 29%

Част от Сириза също ще участва в протестите. 

Това, което искат протестиращите е да бъде избегнат шоковият ефект от стратегията за издължаване на европейските кредитори, обясни Пеева.  

По думите ѝ протестите са в полза и на самото гръцко правителство, което в момента води преговори с кредиторите.

"Извънредните парламентарни избори са един много лош сценарий за Гърция и гърците си дават сметка за това. Те не искат смяна на правителството", заключи тя по темата.

В разговора се включи и евродепутатът Андрей Ковачев, който обясни, че съгласно европейското законодателство, българските превозвачи могат да съдят гръцката страна заради неустойките от блокадата на границата:

"Компенсации при блокиране на свободното движение на стоки в ЕС могат да се решават с двустранни споразумения. Самите фирми, които са зсегнати, могат да извадят сертификат за форсмажор и да поискат отсрочки", каза Ковачев.

Евродепутатът допълни, че България може да заведе иск срещу Гърция в съда в Люксембург, въз основа на правилата за функциониране на ЕС.

Същевременно европейският бюджет не разполага с механизъм за компенсации в случай на стачки. 

Ковачев изрази надежда, че кризисната сиртуация няма да доведе до затваряне на шенгенските граници, тъй като това ще генерира още по-големи загуби за превозвачит: 

"При въвеждането на граничен контрол в шенгенското пространство над 110 млрд. евро ще бъдат разговорите само върху търговията", заключи той.