Българският лекарски съюз подкрепи здравния министър

Медиците ще обсъдят дали да спират на рискови адреси

08.12.2014 | 21:15 Редактор: Мариета Иванова
Българският лекарски съюз подкрепи здравния министър

Българският лекарски съюз (БЛС) застава категорично зад позицията на министъра на здравеопазването Петър Москов и вижданията

му относно мерките за гарантиране на сигурността на лекарите.

Припомняме, че преди ден- 7 декември, министърът на здравеопазването написа в профила си във Facebook, че от 8 декември екипи на спешна помощ ще влизат в райони, където е имало нападение срещу медици, само след „постигнато споразумение с местните "лидери на мнение" на общността за персонализирана отговорност за поведението на въпросната популация или с екипи на полицията. Когато е възможно и както е възможно”.

„С нарочна моя заповед ще сваля отговорността за тези решения от регионалните центрове и екипите. Това ще са решения, за които отговорността ще бъде моя и на ресорния зам. министър Д-р Шарков,” пише още Москов. Здравният министър посочва и статистика,

според която „от началото 2014  нападенията над екипи на спешна помощ са 226, от тях 175 са в цигански махали”.

От сдружението на медиците призовават прокуратурата и МВР да изпълняват стриктно задълженията си, за да има ефективни присъди при насилие срещу медиците. От БЛС подчертават, че исканите от тях мерки трябва да са насочени към всеки, употребил агресия, независимо от етническата му принадлежност.

"Лекарите нямат вина за липсата на добра структура и организация от страна на държавата по отношение на Спешната помощ, още по-малко за липсата на достатъчно линейки и екипи, закъснели при изпълнението на адреси“, обобщават медиците в декларация.

От съобщението става ясно, че на 20 декември на събор на Лекарския съюз ще бъде обсъдено дали линейките да спират по „рискови адреси“, както и спиране на работата на Спешна помощ за един ден. - „Може би тогава обществото ще осъзнае какво означава да се живее без спешна медицинска помощ“, заявяват още от БЛС.

От Лекарския съюз призовават още ромските лидери с призив да потърсят решение, което да не противопоставяне на ромската общност и отделянето й от обществото. Медиците предлагат и въвеждане на „медицински медиатори“, които да произхождат от съответните малцинства, които ще посредничат на ромите при здравни нужди.

"Считаме, че главните усилия в тази област трябва да бъдат насочени към образование, квалификация и намиране на работа за реално вграждане в обществения живот на тези малцинствени групи“, заявяват медиците. По думите им сега тези хора са използвани единствено и само по време на избори срещу мизерни суми от корумпирани политици, които се възползват от тяхното незавидно положение.

Възможността екипи на "Бърза помощ" да бъдат придружавани от полиция в някои региони ще бъде решаван на местно ниво, коментира по-рано през деня министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. Той допълни, че началниците на спешните екипи и на полицията ще правят карта на рисковите квартали.