Българската шахматистка Нургюл Салимова завърши на второ място при жените и на 19-о място в генералното класиране на Откритото първенство на Исландия.
20-годишната Салимова завърши турнира в Рейкявик с 6,5 точки от възможни девет, като постигна пет победи, три ремита и само една загуба, която бе от литовския гросмайстор Паулиус Пултиневичиус. В последния девети кръг тя направи реми с белите фигури с турския гросмайстор Емре Джан, който има със 125 точки по-високо ЕЛО от нейното.
При дамите българката беше изпреварена единствено от рускинята Лея Гарифулина. Тя също събра 6,5 точки, но има по-добри допълнителни показатели.
Шампион в Рейкявик е румънецът Богдан-Даниел Дяк със 7,5 точки. Поставеният под номер 1 в схемата Дяк постигна победа в последния кръг над Алишер Сюлейменов от Казахстан в пряк сблъсък за първата позиция. Втори със 7 точки се нареди французинът Себастиен Мазе, а трети също със 7 точки е литовецът Пултиневичиус, пише gol.bg.
За Салимова участието в Откритото първенство на Исландия бе генерална репетиция преди старта на Турнира на претендентките за световната титла. Състезанието, в което ще участват осем от най-добрите шахматистки от цял свят, ще излъчи съперничката на китайката Цзю Вънцзюн в мача за световната титла през 2025 година. Турнирът в канадския град Торонто е от 4 до 21 април.
Снимка: БГНЕС
Ограничено е движението по „Тракия“, „Струма“ и през Кресненското дефиле
Евростат: Българският мъж работи най-малко в ЕС, холандецът бичи 10 години повече
Днес по-хладно, гръмотевични бури и градушки на места
Идеи за релакс за заети жени
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Пентагонът разсекрети нова порция документи за НЛО
Кинжалът на Тутанкамон е изкован от метеорит
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
Иран намекна за сделка за Ормуз, но само ако условията му бъдат изпълнени
Квантовата заплаха затяга примката около врата на криптовалутите
Кадър на деня за 8 август
Дронът, паднал на българска територия, най-вероятно е дрон-примамка „Майя“