Аз съм доктор Марек Кукула и съм главен астроном тук в кралската обсерватория. Преди да дойда тук обаче аз бях астроном изследовател и използвах главно космическият телескоп Хъбъл.
Той е в орбита на стотици километри от повърхността на земята и се намира там от 25 години и доведе до революция в почти всички области на астрономията и астрофизиката с данните и снимките, които ни предостави.
Хъбъл беше изведен в космоса през 1990 с космическата совалка Discovery.
Известно е, че огледалото му беше перфектно, но както се оказа по-късно със сгрешена форма, така че NASA трябваше да изпрати екип от астронавти, за да инсталират допълнителна оптика, която да го коригира, така че снимките да са фокусирани.
Мисията беше изключително успешна и телескопът надмина всички очаквания, като издържа два пъти по-дълго, отколкото първоначално беше предвидено.
Наистина е трудно да изберете най-важните открития, които дължим на Хъбъл, защото на него дължим толкова много забележителни изследвания.
Предполагам, че едно от най-важните неща, което той направи, беше това, че ни помогна да разберем, че вселената освен, че се разширява от момента на Големия взрив, тя също така се разширява все по-бързо.
Това беше един от първите телескопи, които на практика направиха снимка на планета в орбитата на друга звезда. Той ни показа, как звездите и планетите се формират от облаци газ в космическото пространство.
В моята област на изследвания – центърът на големите галактики, той ни позволи да надзърнем почти до ръба на супер масивните черни дупки – изключително наситен и бурен регион в сърцето на тези далечни галактики.
Това са наистина вълнуващи открития, които промениха начина, по който гледаме на вселената и нашето място в нея.
Около 100 души са загинали при масовото нахлуване в Сеута
Тръмп ограничава с укази "родилния туризъм"
Рекорд на остров Майорка: 33 градуса на морската вода
Хендра вирус – австралийска зооноза с тежко белодробно и мозъчно засягане
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Нови следи от вода на Марс са открити в стари данни от марсохода „Спирит“
Експерт, предсказал кризата от 2008 г., дава нова, мрачна прогноза за бъдещето
Имплант с размери 2×2 мм възвръща зрението на хора с тежко очно заболяване
Десетгодишен японски учен направи пробив в изследването на пеперудите
Честваме паметта на преподобномъченик Дометий
Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Кадър на деня за 6 август
Американските борсови индекси са в отстъпление, петролът отново се устреми нагоре
OTP Group отчете силни финансови резултати през първото полугодие
В Европа работят над 10 хил. пивоварни, в България те са 42