Rutube, руското съответствие на YouTube, за втори пореден ден е обект на кибератака, която съвпада по време с честванията на победата над нацистка Германия, предаде Ройтерс.
Сайтът на Rutube, който обикновено е препълнен с видеосъдържание, днес е черен с изписан текст с бели букви: "Внимание! На сайта се извършват технически работи. Сайтът беше атакуван. В настоящия момент ситуацията е под контрол. Данните на потребителите са съхранени".
Атаката е започнала вчера, когато руският президент Путин произнесе реч, в която възвелича победата на СССР през Втората световна война и направи паралел със сегашната война с Украйна. "Всъщност някой е искал да попречи на Rutube да покаже парада за Деня на победата и празничните фойерверки", заявиха администраторите на сайта. Според тях това е най-сериозната кибератака срещу Rutube, пише БТА.
Ройтерс допълва, че от скрийншот на менюто на руска сателитна телевизия личи, че тя е била хакната, за да се появят в него съобщения, касаещи Украйна, като например "Ръцете ви са изцапани с кръв". От началото на руското нашествие в Украйна уебсайтовете на държавни компании и новинарски медии в Русия редовно биват атакувани от хакери. В повечето случаи целта е да се представи информация, която е различна от официалната линия на Москва за инвазията, отбелязва Ройтерс и припомня, че Москва нарича тази инвазия "специална военна операция".
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Трите церемонии по откриването на световното - къде, какво, как
Уникално: 6200 български шофьори карат с чешки книжки
Папата благослови "Саграда Фамилия"
Как се развива острата психотична реакция след употреба на ЛСД?
ВМА организира безплатни прегледи за пациенти с атопичен дерматит
Още 12 военни парамедици завършиха обучението си във ВМА
“Майчин дом“ и НКБ спасиха бременна с аортна дисекация и близнаците ѝ
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Светът е футбол: Започва Мондиал 2026
Ново европейско проучване: Българите са против приемането на Украйна в ЕС
До 2035 г. България ще увеличи разходите за отбрана на до 5% от БВП
"Коперник": Преживяхме вторият най-топъл май в историята
Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна
Dow се срина с над 900 пункта, разпродажбите в сектора на чиповете се засилиха
САЩ тайно са помогнали за износа на над 100 млн. барела петрол през Ормузкия проток
OpenAI се присъединява към IPO манията за изкуствен интелект за 3,6 трлн. долара
Porsche няма да произвежда изцяло електрическа версия на 911