Китай предприе най-амбициозната си космическа мисия досега, пускайки сонда към Марс в четвъртък, която засилва предизвикателството на страната пред господството на НАСА в космоса.
Ракета, китайско производство, излетя от остров Хайнан, носейки сондата Tianwen-1, съобщи изданието People’s Daily в Twitter. Ракетата ще пътува седем месеца с 3 мили в секунда.
"През 2030 г. Китай ще кацне на Марс, ще вземе проби и ще се върне, правейки нещо, което до сега не е било правено от човек", заявява Оуен Дзъюен, академик от Китайската академия на науките, цитиран от People’s Daily. Той каза още, че Китай има способността да лети по-далеч и, че учените ще продължат с проучванията си.
"Преди 2030 г. китайски космонавти ще са стъпили на Марс, ще са взели проби от планетата и ще са се върнали обратно на Земята, което не е правено досега в историята", коментир Дзъюен.
"Китай има способността да лети и по-далеч. Ето защо ще продължим с проучванията си", уточнява той, информира Bloombergtv.bg.
Излитането на Long March-5 Y4 в четвъртък е втората от трите международни мисии за Марс, които по план трябва да се изпълнят през този месец. На 20-ти юли Обединените арабски емирства изпратиха в орбита сондата Hope от японски остров. На 30-ти юли НАСА планира да изпрати роувъра Perseverance до кратера Jezero, който се намира в близост до бреговата линия на езеро на Марс, което се смята, че е изчезнало преди милиарди години.
Джим Брайдънщайн, администраторът на НАСА, поздрави Китай за мисията.
"С излитането на ракетата днес Китай ще е напът да се присъедини към международните научни изследователи на Марс", написа той в профила си в Twitter. Той пожела и успех на мисията.
Интересът към Марс в момента е засилен, тъй като орбитата на планетата е по-близо до Земята. Това явление се случва само веднъж на 26 месеца. В период, в който Китай се стреми да комерсиализира космоса чрез изграждането на собствена спътникова навигационна мрежа, мисията Tianwen-1 е сигнал за връщане към надпреварата от миналия век между САЩ и СССР, смята Блейн Курсио, основател на базираната в Хонконг консултантска фирма Orbital Gateway.
Според него мисията си прилича най-много с космическата надпревара от 60-те години на миналия век.
"В тази надпревара стремежът по-скоро е към престиж, като фокусът не е върху стратегическото значение", коментира той.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
В кадър: Последно сбогом с Александър Александров, издигнал България сред космическите държави
Вики и Дейвид Бекъм се разчувстваха за 15-ия рожден ден на дъщеря си Харпър
Моторист се заби в кола, приеха в болница с потрошени ребра
Деца са освободили от скорост колата, която прегази момченце в село Орлинци
Хранителен режим при заболявания на щитовидната жлеза
Как да съхраняваме лекарствата у дома – правила, за които може да не подозирате
Чревните гъбички при бебетата се свързват с по-висок риск от алергии
Дентално здраве от детството да зрелостта: Орално здраве при млади хора – как се отразява стресът, храненето и начинът на живот
Разкриха мистерията с масовата смърт на морски обитатели в Австралия
Учени предлагат иновативен метод за защита на космически кораби от слънчеви изригвания
Японската стратегия „Ноетра“ до 2040 г.: 10 млн. робота в 18 индустрии
Откриха възможна връзка между тъмната материя и неутрино
Любимец на "соколите" се завърна на "Коритото"
ЕС вади патриарх Кирил и Вагит Алекперов от 21-вия пакет санкции срещу Русия
Доброволци видели Асен и го подгонили, но се измъкнал
Успех! Варненче спечели сребърен медал от Международна олимпиада по физика
Проверяват сигнал за замърсяване на плажа във Варна
Европейският стартъп за дронове Helsing стигна оценка от 18 млрд. долара
Shein се стреми към оценка над 40 млрд. долара в IPO-то в Хонконг
Работниците на Hyundai стачкуват заради бонуси и риска от загуба на работа заради роботите
Д. Делчев: Криптоактивите на българските клиенти на борсата Binance не са под риск