Севернокорейският лидер Ким Чен Ун отбеляза 73-ата годишнина от подписването на примирието, сложило край на бойните действия в Корейската война, като отдаде почит на загиналите и посети военни паметници и гробища, съобщи държавната агенция КЦТА.
За първи път в официалните възпоменателни церемонии участва и дъщеря му Ким Джу Е. Разпространени от севернокорейските държавни медии снимки и видеа показват, че тя върви редом до баща си, заема централно място в церемониалните формирования и заедно с него приветства ветерани от войната.
Южнокорейското министерство по въпросите на обединението съобщи, че това е първото участие на Джу-е във възпоменанията по повод годишнината от примирието, както и първото ѝ посещение в Гробището на мъчениците от Отечествената освободителна война и Гробището на революционните мъченици.
Ким отново определи войната като "велика победа"
По данни на КЦТА Ким Чен Ун е посетил гробища и паметници, срещнал се е с ветерани и е поднесъл цветя на гробовете на първото поколение партизански бойци.
По време на церемониите севернокорейският лидер отново определи изхода от Корейската война (1950-1953 г.) като "велика победа" за страната.
Корейската война приключва с подписването на примирие, а не с мирен договор, което означава, че двете Кореи технически все още се намират в състояние на война.
Джу Е може да бъде наследничка на Ким
Все по-честите публични появи на Ким Джу Е с баща ѝ засилват спекулациите за бъдещата ѝ роля в ръководството на Северна Корея.
Според южнокорейската Национална разузнавателна служба, която се позовава на "надеждна разузнавателна информация", Джу Е е определяна като вероятна наследничка на Ким Чен Ун.
През март севернокорейските медии разпространиха кадри, на които тя управлява нов танк. Преди това тя беше показана да стреля с пушка на стрелбище и да използва пистолет.
Ким отдаде почит и на китайски военни
В рамките на възпоменанията Ким Чен Ун посети и гробището на китайските доброволци, участвали в Корейската война. Там той отдаде почит пред гроба на Мао Анин - син на китайския лидер Мао Цзедун.
Според КЦТА посещението е пореден знак за затоплянето на отношенията между Пхенян и Пекин.
Бездомен тунизиец уби италиански журналист
Нови инвестиции за над 200 млн. евро в Индустриална зона Шумен
Мъж е обвинен за измама с телефони за 50 200 евро
Какво щеше да се случи, ако Германия беше нахлула във Великобритания през 1940 г.?
Как да консумираме кайсии и праскови за по-добро зрение?
Longevity – 7 стъпки за по-дълъг пълноценен живот
Креатинът може да подпомогне имунната система в борбата срещу рака
Заболявания, които се влошават през лятото
Математици откриха формула, която предсказва съдбата на любовните връзки
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.: Къде и кога ще може да се наблюдава
Календар за август: Коя е ярката „звезда“ до Луната
Учени може би са открили първата екзолуна извън Слънчевата система
Варна продължава да тъне в боклук
Какво време ни очаква във вторник?
Засякоха трима шофьори с алкохол и дрога зад волана по пътищата из Варненско
Спиапаха варненска с голямо количество дрога
Осуетиха опит за палеж на кола във Варна
Германия се отдръпва от боеприпасите с новия си проектобюджет в удар за Rheinmetall
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно
Гилиспи: Не съм сигурна дали държавите мислят за живот след изкопаемите горива
90 долара за барел петрол - цена с геополитическа рискова премия