На 7 февруари Украйна атакува Брянска област в Русия с ракети "Нептун" и мобилни артилерийски системи за реактивни залпове (HIMARS), като целта беше енергийната инфраструктура, съобщи "Киев индепендънт", цитирайки губернатора на региона Александър Богомаз.
Екипи работят да възстановят тока
Според него атаката е довела до прекъсвания на електрическото захранване в седем общини, като специализирани екипи работят за възстановяване на тока.
Украинската армия не е потвърдила атаката. В същата нощ се съобщава и за украинска ракетна атака, която е поразила ключови енергийни съоръжения в руския град Белгород, довеждайки до прекъсвания на електричеството и проблеми с отоплението. Тези удари следват масирана руска атака върху украинската енергийна инфраструктура предишната нощ.
Президентът Володимир Зеленски описа последната мащабна руска атака като "нападение, каквото не се е осмелявал да направи никой терорист в света".
Атаката е нанесла щети на ключови съоръжения, обслужващи украинските ядрени електрически станции и е намалила наличното количество електрическа енергия, докато температурите падат.
Атаките по Русия
Украинските сили редовно нанасят удари по военни и индустриални цели в Русия. През септември 2025 г. Киев потвърди, че е атакувал фабрика, свързана с военната индустрия, в Брянска област с ракети "Нептун".
Ракетата "Нептун", разработена от Украйна, първоначално е предназначена като противокорабна ракета с максимален обхват от 300 километра. Тя стана известна през април 2022 г., когато потопи руския флагман в Черно море - "Москва". Оттогава Украйна е произвела няколко подобрени версии на ракетата.
Междувременно кметът на Киев Виталий Кличко заяви, че столицата ще премине през изключително трудни дни заради ситуацията в енергийната система и тежките студове, съобщава "Укринформ".
"Прогнозата за столицата е за ново застудяване, особено през нощта. Поради тежката ситуация в енергийната система на Украйна след новите масивни вражески удари, извънредните прекъсвания на електричеството продължават в повечето региони на страната. В Киев токът достига само за един и половина до два часа дневно", каза Кличко в Telegram.
Той нареди на ръководителите на районните администрации да осигурят нормалната работа на отоплителните пунктове, които трябва да предоставят топлина, електричество и храна, както и да свържат генератори, осигурят гориво и всички необходими ресурси. В районите Дарницки, Днепровски и Деснянски вече са създадени пунктове за подкрепа, където жителите могат да пренощуват.
"Врагът продължава да прави всичко възможно, за да разруши нашия дух и воля, да сее отчаяние и паника. Но това няма да се случи! Останете силни! Градските служби правят всичко възможно, за да поддържат животоподдържащите услуги при изключително трудни кризисни условия", подчерта Кличко, цитиран от БГНЕС.
Ситуацията в енергийния сектор остава изключително трудна. Загубата на капацитет след руските атаки през нощта и сутринта на 7 февруари е създала значителен дефицит на електрическа енергия.
Снимка: Reuters
Коя е прическата, за която Дженифър Анистън винаги съжалява, макар Сандра Бълок да смята, че ѝ отива
БАБХ спря 1800 кг храни след проверки в четири магазина в София
Джонатан Ангелов - от социални домове до бизнес за милиарди
Тръмп: Близо сме до финализирането на сделка с Иран за край на войната
Ново лекарство срещу метастатичен колоректален рак влиза във фаза 3 на изпитване
Догмите в медицината, които ни костват здравето
Лаймска болест - как да се предпазим?
Форум, посветен на ХИВ и екзотичните инфекциозни болести, ще се проведе във Велинград
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Назначиха Кристиян Колев за съдия на мача Черно море - Арда
Обявиха номинациите за театралните награди "Аскеер" 2026
Мъж подкара лодка по улиците на Севлиево (ВИДЕО)
Проверяват качеството на питейната вода в бедстващите райони след наводнението
Полицията арестува шестима заради наркотици
Украйна се готви за нападение с "Орешник", ООН настоява за достъп до Старобилск
Марк Рубио: Постигнат е напредък в преговорите с Иран
Uber предлага да придобие Delivery Hero срещу 33 евро на акция
САЩ доставиха на Полша първите три самолета F-35 от общата поръчка за 32 машини