Премиерът Росен Желязков участва в Срещата на върха в рамките на инициативата "Берлински процес" в Лондон.
"Съвместните проекти като нови съоръжения на Дунав, Коридор VIII и интермодални транспортни връзки в направленията юг–север и запад–изток, ще имат реална добавена стойност за икономиката и сигурността не само на региона, но и на цяла Европа", заяви Желязков в изказването си.
Премиерът акцентира върху значението на инвестициите в регионалната инфраструктура и свързаност, наред с изграждането на надеждни възпиращи способности.
Ролята на Черно море
Желязков специално подчерта стратегическото значение на Черно море в контекста на европейската и евроатлантическата сигурност. България твърдо подкрепя засилването на ангажимента на НАТО и ЕС, насочен към укрепване на морската сигурност, изтъкна Желязков.
Министър-председателят посочи, че като държава-членка на ЕС и съюзник в НАТО, разположена на предната линия, България е твърдо ангажирана с противодействието на споделените заплахи, които засягат Югоизточна Европа – включително нелегалната миграция, организираната престъпност и дезинформацията.
"Активно работим за засилване на регионалното сътрудничество чрез подобряване на сигурността по границите, обмен на информация и съвместни инициативи с нашите съседи", добави Желязков.
По думите му, с оглед на настоящите предизвикателства, е необходимо да се мисли стратегически и да се действа решително.
Премиерът Росен Желязков отбеляза ролята на "Берлинския процес" за напредъка на страните от Западните Балкани, за насърчаването на диалога и постигането на конкретни резултати.
Желязков добави, че приоритетите на тази инициатива съвпадат и с приоритетите на България като настоящ председател на двата регионални формата – Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа и Организацията за черноморско икономическо сътрудничество.
България остава на дъното в ЕС по заплати
Д-р Лилия Гюдюлева: Красотата и бизнесът вървят ръка за ръка
Деменцията не е неизбежна съдба, тя е предотвратима
Хламидиална инфекция - до какво може да доведе?
Дракункулоза (болест на гвинейския червей) – едно от последните заболявания, близки до пълна ерадикация
Комарите могат да привикнат към репелентите?!
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
Пари Сен Жермен спечели отново Шампионската лига
Вдигнаха въздушната линейка заради поразен от волтова дъга
Страхотен успех! България е европейски отборен шампион при жените във Варна
82-годишен мъж почина след катастрофа
Шишков: Започва пълна проверка на документацията във Варна от 2023 г. досега
С малко помощ от САЩ все повече кораби преминават през Ормузкия проток
Китай предупреди ЕС да не въвежда нови търговски ограничения
Гърция или Турция – коя от двете предлага по-изгодна почивка това лято?
преди 7 месеца