На Балканите се очакват рекордни горещини през следващите дни

Туристи търсят езера и планини

26.06.2025 • 16:16 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Метеоролозите прогнозират, че през следващата седмица температурите на Балканите могат да достигнат до 40 градуса по Целзий.
Метеоролозите прогнозират, че през следващата седмица температурите на Балканите могат да достигнат до 40 градуса по Целзий.

С горещините на ранното лято се борят хората на Балканите, търсейки прохлада в езера и планини, докато здравните власти призовават гражданите да останат на сянка и да пият много течности, за да избегнат дехидратация, предаде "Ройтерс". 

Метеоролозите в Сърбия заявиха, че вчера е бил най-горещият ден в балканската страна, откакто се правят измервания, като същевременно прогнозираха още по-високи температури през следващите дни. Сръбските власти посъветваха хората да останат на сенчести или климатизирани места, да избягват директно излагане на слънце от 11 до 17 часа и предупредиха, че продължителната суша може да застраши тазгодишната реколта.

Метеоролозите прогнозират, че през следващата седмица температурите на Балканите могат да достигнат до 40 градуса по Целзий.  

В Черна гора тълпи от туристи напуснаха южното адриатическо крайбрежие и се насочиха към по-хладния планински курорт Дурмитор на север, където температурите на около 1500 метра надморска височина са значително по-ниски, отколкото на плажовете.

"Планирахме да изследваме крайбрежието, но в крайна сметка решихме да се насочим на север, защото беше много горещо", сподели Ерик, турист от Холандия.

В Хърватия, която се бори с горски пожари по адриатическото си крайбрежие през последните дни, хората потърсиха облекчение от жегата в езерото Бундек, близо до столицата Загреб, предаде БТА.

В Охридското езеро в Северна Македония хората се разхладиха във водата, въпреки че някои не бяха очаровани от условията.

"Свикнали сме с топлината в Австралия", каза Благоя Лозанивски, мъж от Северна Македония, който сега живее в Австралия.

Снимка: pixabay


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички