Около 40 000 американски войници са разположени в бази в Близкия изток и региона на Персийския залив.
Бахрейн
В Бахрейн са разположени Пети флот на американските военноморски сили и главната квартира на американските военноморски сили в региона. Дълбоководното пристанище на Бахрейн е подходящо дори за най-големите американски военни кораби, включително самолетоносачи.
Военноморските сили на САЩ използват базата от 1948 година, когато тя все още е управлявана от британския Кралски флот.
Ирак
Иракското правителство е съюзник на Иран, но същевременно и стратегически партньор на Съединените щати. Американски войници са разположени в Ирак в множество военни съоръжения, особено във военновъздушните бази Ал-Асад и Ербил.
Общо в страната има около 2500 американски войници - като част от международната коалиция срещу "Ислямска държава" (ИД).
След началото на войната в Газа американски обекти в Ирак и Сирия бяха многократно атакувани от проирански бойци. САЩ отговаряха с контраатаки, но оттогава нападенията до голяма степен намаляха.
Кувейт
В Кувейт се намират няколко американски бази. Американската армия поддържа в страната и важно съоръжение за съхранение на военно оборудване, а военновъздушната база Али ал-Салем играе ролята на въздушен център за разполагане на войски в региона.
Катар
Военновъздушната база Ал Удейд в покрайнините на катарската столица Доха е една от най-важните бази на САЩ в Близкия изток. Там обикновено са разположени около 10 000 войници и цивилен персонал. Базата е и командният център на американските военни в региона. Тук са разположени и специални части.
Сирия
В рамките на борбата срещу ИД американската армия поддържаше през годините няколко обекта в Сирия. През април Пентагонът обяви плановете си да намали наполовина броя на войниците в страната - до по-малко от 1000 души.
Обединени арабски емирства
В базата Ал Дафра е разположено подразделение на военновъздушните сили с десет ескадрили самолети и дронове.
В тази база е разположен и център за обучение по противовъздушна и противоракетна отбрана, информира DW.
Снимка: Reuters
Денят започва със слънце, следобед ще се появят облаци
До София може да се появи европейският отговор на космическата база Starbase
Футболистите на Бразилия се справиха с Хаити за първа победа на Мондиала
Мароко постигна минимална победа срещу Шотландия на Световното първенство
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Зеленски: Преговорите с Русия може да се подновят
Победи за САЩ, Мароко и Бразилия на Мондиала
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
преди 11 месеца
преди 11 месеца