Русия възнамерява да привлече вниманието на международната общност към русофобската кампания в България, която нарушава правата на гражданите и международните норми. Това заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова по време на брифинг.
Захарова посочи, в България се засилва кампанията срещу учителите по руски език и техните ученици. Според нея русофобски настроени членове на българския парламент са изпратили запитвания до Министерството на образованието и науката, за да установят обема и методите на изучаване на руския език и култура в училищата и да предотвратят "руската пропаганда".
"Ще продължим да насочваме вниманието на световната общност към крещящото нарушаване от страна на България на правата на нейните граждани, на международните норми в областта на хуманитарното сътрудничество и на хуманитарната сфера като цяло“, каза Захарова, цитирана от ТАСС.
Тя допълни, че русофобията се разпространява като "страшна болест" из Западна Европа и, според нея, това в България е само началото.
"Очевидно това е само началото и няма да свърши дотук. Ако изобщо можем да говорим за някаква пропаганда тук, то тя е изключително антируска, от типа, който се провежда от определени политически кръгове в България", каза Захарова.
Говорителят на руското външно министерство припомни и историите по българската държавна телевизия за "вредното влияние" на детските състезания с руско участие.
"Цялата тази глупост за това, че български деца нямат право да участват в руски състезания или състезания с "руска следа", се разпространява от някои медии. Но това е класически лов на вещици в духа на тоталитарните практики на 20-ти век“, каза още представителят на руското МВнР.
Тя изтъкна, че симпатиите на българския народ към Русия се основават на общата история и духовно-културно родство между двете нации.
"Българските граждани не подкрепят антируската политика на своето правителство", заяви Захарова. Според нея действията на българските власти предизвикват възмущение в обществото, особено сред патриотичните структури.
"Имаме работа с явления, които са срамни за една съвременна цивилизована държава", завърши Мария Захарова.
Снимка: БГНЕС
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Сутрешни навици, които могат напълно да променят деня ви
Захарова: Европейският парламент, докато поучава Китай, игнорира тиранията в Украйна и ЕС
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Кадър на деня за 16 май
Мечтата на Унгария за еврозоната променя облика на пазарите на облигации в региона
Кои милиардери ще определят развоя на може би най-скъпите междинни избори в САЩ?
Европа губи енергийната битка за изкуствения интелект
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца