Официално президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер назначи Фридрих Мерц, лидерът на блока Християндемократически и Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС), който спечели изборите за нов канцлер на Германия, съобщи информационна агенция ДПА.
Бундестагът гласува едва от втория път за назначаването на Мерц за нов канцлер. Така той стана първият кандидат за такъв в историята на ФРГ, който не получи достатъчно гласове, за да бъде избран на поста от първия опит, след като партията му спечели изборите и проведе успешни коалиционни преговори.
Въпреки забавянето на избора на канцлер, първото заседание на кабинета под ръководството на канцлер Фридрих Мерц е насрочено за днес. Германската преса е научила това от източници от правителствените кръгове, съобщава BILD.
Малко след 18:30 ч. българско време председателят на Бундестага връчи Конституцията на федералния канцлер. Мерц се закле да "изпълнява съвестно задълженията си".
"Бог да ми е на помощ", допълни канцлерът, а след думите му последваха аплодисменти в Бундестага.
"Председателят на ХДС се закле, наред с други неща, да посвети силите си на благосъстоянието на германския народ, да увеличи неговите блага и да предотврати вредите от него. Той използва допълнителната религиозна формула "да ми е Бог на помощ", предава ДПА.
Няколко минути след назначаването на Мерц (ХДС) за нов германски канцлер, френският президент Еманюел Макрон го поздрави и потвърди среща между двамата политици в сряда в Париж.
"Сега от нас зависи да укрепим отново германо-френския двигател", написа Макрон в онлайн платформата X, като го направи първо на френски език, а минути по-късно - и на немски, пише "Труд".
Макрон и Мерц вече бяха разработили съвместен дневен ред на две срещи в Париж и Берлин, преди канцлерът да встъпи в длъжност.
Трябва ли да се забранят тротинетките в България?
Снимка: Reuters
Подписахме екшън план за три нови моста над Дунав
Четирима са убити от армията на САЩ при нов удар срещу корабче заради наркотрафик
Израел е допуснат на "Евровизия" догодина, 4 страни ще бойкотират конкурса
ПП-ДБ ще внесат вота на недоверие към кабинета "Желязков"
Национално проучване проследява пътя на пациента с рак на белия дроб в България
Баланит на Зун – упорито възпаление на главичката на пениса
Защо сексът повишава имунитета?
Как влияе захарта на зъбите ни?
Проби от въздуха, събрани преди 35 г., разкриват забележима промяна в сезоните
Мощни бури в едното полукълбо генерират перести облаци в другото
Antares събра $96 млн. за разработване на ядрени реактори за Земята и Космоса
Междузвездната комета 3I/ATLAS е покрита с криовулкани?
Мачовете по ТВ днес (5 декември)
Виц на деня - 5 декември
Днес отбелязваме Международния ден на доброволеца
Времето във Варна на 5 декември 2025
Огнеборците потушиха 31 пожара през последното денонощие
Икономическата тежест на едно заболяване
Warner Bros. Discovery и Netflix започват ексклузивни преговори за сделка
Акциите на "китайската Nvidia" поскъпнаха с над 400% след IPO-то ѝ за 1,1 млрд. долара
Русия изглежда пак създаде фалшиви надежди, че е готова да спре войната