Европа може да укрепи позициите си в силно оспорван свят, ако признае значимостта на проблемите, повиши нивото си на амбиции и предприеме конкретни действия, като излезе от зоната си на комфорт. Това заяви държавният глава Румен Радев по време на десетата годишна среща на Делфийския икономически форум в Република Гърция.
Събитието събира държавни и правителствени ръководители, представители на академичните среди, на бизнеса и неправителствения сектор, които обсъждат перспективите за устойчиво развитие и конкурентоспособност в условия на преплитащи се кризи. Във фокуса на международния форум са и въпросите, свързани с последиците от войните в Украйна и Близкия Изток, предизвикателствата пред енергетиката и икономиката, свързаността, европейското единство, бързото технологично развитие и други.
В изказването си Радев подчерта, че динамиката на геополитическите процеси става все по-висока, "руши се архитектурата на международната сигурност, разпадат се установени бизнес модели, наложените нови мита разтърсват пазарите, а стагнацията засяга водещи европейски икономики, което прави изключително трудно да се правят прогнози за бъдещето". Това, по думите му, поставя и въпроса за нивото на амбиции на Европа как да се справи с тези предизвикателства и да осмисли редица ключови области за своето бъдеще. Като такива той открои сигурността, геополитическото позициониране, конкурентоспособността на европейската икономика, капиталовия пазар, енергетиката, иновациите и изкуствения интелект и европейското единство.
"Преди да се заемем с решаването на проблемите на утрешния ден, трябва да се поучим от уроците от миналото, иначе инвестираните време, усилия и пари едва ли ще доведат до резултати", каза президентът и призова за сила и кураж, за да си даде Европа честен отговор на редица трудни въпроси.
Трябва да има ясно политическа визия
"ЕС се нуждае от военна сила и целенасочен подход за вземане на решения в този турбулентен свят. Трябва да си даваме и сметка, че само натрупването на оръжие не води автоматично до отбранителни способности. Нуждаем се на първо място от ясна политическа визия и обща отбранителна стратегия", подчерта Радев.
Като предизвикателства президентът открои обединяването на фрагментираната европейска отбранителна индустрия и убеждаването на европейските граждани, че инвестициите в сигурността са оправдани. Държавният глава посочи също така, че постигането от ЕС на стратегическа автономия ще изисква и време, и ресурси, а сигурността на Европа продължава да е зависима от трансатлантическата връзка, която следва да продължи да се развива.
"Наша обща задача днес е прекратяването на кръвопролитието в Украйна и уверено да поемем по пътя към постигането на устойчив и дълготраен мир, без да губим повече историческо време", категоричен е Радев. Той добави, че изходът от тези общи усилия има пряко отношение както към новата архитектура на сигурността, така и към нашето икономическо развитие и конкурентоспособност.
По време на посещението си в Делфи българският държавен глава е придружаван от съпругата си Десислава Радева.
Снимка: БГНЕС