Световната здравна организация (СЗО) издаде нови препоръки, насърчаващи хората да заменят обикновената сол в домакинството с алтернативи с по-ниско съдържание на натрий.
Съветите да се консумира по-малко сол (натриев хлорид) не са нови – те са част от международните насоки от десетилетия. Това е така, защото доказателствата ясно показват, че натрият в солта може да навреди на здравето, когато се консумира в големи количества.
Твърде много натрий увеличава риска от високо кръвно налягане, от което страдат милиони души по света (около един на всеки трима възрастни). Високото кръвно налягане (хипертония) от своя страна увеличава риска от сърдечни заболявания, инсулт и бъбречни заболявания, наред с други здравословни състояния.
СЗО изчислява, че всяка година 1,9 милиона случая с фатален край в световен мащаб се дължат на консумацията на твърде много сол.
Експертите препоръчват да се консумират не повече от 2 грама натрий дневно. Хората обаче консумират средно два пъти повече - около 4,3 грама на ден.
Намаляването на солта в диетата не е лесна задача, тъй като това означава адаптиране към по-слаб солен вкус. Освен това изисква промени в утвърдените начини на приготвяне на храната. Оказва се, че тази промяна е предизвикателство както за хората, които готвят у дома, така и за хранителната индустрия.
Основният заместител на солта с по-ниско съдържание на натрий се нарича обогатена с калий сол. Това е сол, в която част от натриевия хлорид е заменен с калиев хлорид.
Четете повече в puls.bg
Снимка: Freepik
4 знака, че шефът ви се надява да напуснете сами
Левски стартита контролите с 4:0 срещу Академик Свищов
Защо много хора се чувстват по-привлекателни след 40?
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
Исторически успех за българската медицинска генетика: Асистент от МУ–Варна с престижна награда
Хванаха шофьор с автомобил, който не е регистриран по надлежния ред
Какво време ни очаква в събота?
Европейските борси записаха понижения след отлагането на преговорите между САЩ и Иран
Румен Радев: България няма да подкрепи санкции срещу Вагит Алекперов
Подписаха договорите за разширяването на метрото в "Люлин"
Милиардите на Revolut показват, че регулаторите не са фатални за иновациите