В Румъния обискират жилища на лица, свързани с Калин Джорджеску

Правителството ще определи нови дати за вота за държавен глава

07.12.2024 | 17:55 Редактор:
Претърсени са къщи в Брашов.
Претърсени са къщи в Брашов.

Правителството, което ще бъде сформирано след проведените на 1 декември 2024 г. парламентарни избори в Румъния, ще определи нови дати за вота за държавен глава. Това трябва да стане, след като вчера Конституционният съд на страната анулира първия тур от президентските избори и насрочения за утре балотаж пропада.

Настоящият държавен глава Клаус Йоханис ще остане на поста си до избирането на нов, а крайнодесният кандидат Калин Джорджеску, който излезе начело след първия тур, заяви, че ще оспорва решението на съда.

Междувременно румънската полиция обискира жилища, свързани с разследване за нередности в кампанията на Джорджеску. Претърсени са къщи в град Брашов. Там живее Богдан Пешкир, наричан още "Илън Мъск на Карпатите" и "Кралят на TikTok". Той е един от тези, които се сочат като фактори за неочаквания изборен успех на Джорджеску.

Пешкир е подозиран, че неофициално е вложил в кампанията му 1 млн. евро, но твърди, че не го познава лично. 

Снимка: БГНЕС