Ураганът "Милтън" достигна сушата във Флорида и взе първите си жертви. Но докато на милиони хора им беше наредено да се евакуират, животните в зоопарковете трябва да преживеят "бурята на века" - от африкански слонове до розови фламинга.
Оказва се, че зоологическите градини в САЩ имат разработени планове за действие при извънредни ситуации, като работници там признават, че се приготвят и за още по-екстремни бури.
Зоопаркът в Тампа
В Тампа много животни ще трябва да са в хамбари или в сандъци, напъхани в сгради, приспособени за бедствия. Едва няколко от тях ще останат в местообитанията си.
"Алигаторите просто дремят на дъното на езерата си, без да се притесняват от яростта на "Милтън". "Нищо не ги притеснява", коментира работник в зоопарка.
Този зоопарк не е понесъл щети от "Хелен" и грижещи се за животните признават, че зоологическата градина никога не е била удряна от природно бедствие, откакто е основана през 30-те години на миналия век.
Слоновете и жирафите са снабдени с допълнително сено и вода в случай, че хамбарите им бъдат блокирани. Също така зоопаркът е снабден с генератори и гориво, заедно с допълнителна храна и консумативи за всички животни, в случай пък, че бъде откъснат от света, информират световните медии.
Орангутаните са подсигурени с одеяла, а ламантините имат басейни, пълни с марули за дни.
zoo
Директор от зоопарка добавя, че всяко едно животно реагира различно на бурята: "Папагалите ара са изключително развълнувани и ще се нуждаят от допълнителни клони за дъвчене. Също така са отделени в специална стая, където свободно могат да летят. Опитваме се да сведем стреса на всички животни до минимум".
В зоопарка в Тампа има много видове животни, които са от застрашен вид. Работниците се грижат за червените вълци. В дивата природа са останали едва 30.
И именно в този зоопарк работници отказват да се приберат вкъщи и ще останат плътно до животните по време на стихията.
"Хелен" - "едно от най-страшните неща"
В друг зоопарк във Флорида за коалите е осигурена специална храна, а за розовото фламинго - специална баня.
Марин е част от борда на директорите на зоопарка и трябва да гарантира, че всички животни са в безопасност. Самата тя участва в извозването на някои от тях. При предишния ураган - "Хелен", аквариумът в зоопарка е бил наводнен.
"Опитах се да запазя спокойствие, излъчвах увереност, но ще ви кажа - това беше едно от най-страшните неща, пред които през сме преминали. Виждаш щетите, съкрушен си и сърцето ти се свива", признава тя.
zoo2
Фризери, ветеринарно оборудване, водни помпи, перални, въздушни компресори и много други неща са опустошени. Всички животни обаче тогава се оказват в безопасност.
"Наистина трябваше да се спра за момент и да благодаря за живите животни", признава Марин.
Малко преди "Милтън" да връхлети Флорида, тя и екипът ѝ преместват на по-високо пингвини, змии, гущери, костенурки, алигатори, жаби и рак.
Заради климатичните промени все повече зоологически градини в САЩ преразглеждат плановете си за екстремни метеорологични явления и признават, че се готвят за "Деня на Страшния съд".
Снимки: Facebook - ZooTampa at Lowry Park
Йотова изглежда фаворит за президентските избори, битката ще е за балотажа
Пожар изпепели близо 100 декара край Харманли
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство