Повече от 1,5 млрд. долара нова помощ за Украйна, главно за енергийния сектор и хуманитарна помощ, повече от две години след руската инвазия, обяви вицепрезидентът на САЩ Камала Харис, предаде АФП.
Тя заяви, че помощта включва 500 млн. долара ново финансиране за подпомагане на енергетиката. Други 324 млн. долара от обявеното по-рано финансиране на USAID също ще бъдат пренасочени за посрещане на спешни енергийни нужди.
"Това финансиране ще поправи и защити енергийната инфраструктура, повредена по време на войната, ще разшири производството на електроенергия, и ще насърчи инвестициите в частния сектор", каза Харис.
"Тези усилия ще помогнат на Украйна да отговори на последните руски атаки срещу украинската енергийна инфраструктура, като подкрепят ремонта и възстановяването, подобряват устойчивостта на Украйна към прекъсвания на енергийните доставки и полагат основите за възстановяване и разширяване на енергийната система на Украйна", уточни още вицепрезидентът.
Новият пакет от USAID и Държавния департамент включва и хуманитарна помощ в размер на повече от 379 млн. долара. Държавният департамент, с подкрепата на Конгреса, ще предостави още 300 млн. долара в помощ на украинската гражданска сигурност, добави тя.
Снимка: БГНЕС
Ретроградният Хирон ще направи животът по-лесен за 5 зодии
Бракът се отразява доста добре на Тейлър Суифт
Храни и напитки за ускоряване на метаболизма
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Половината язовири в света може да спрат да функционират до 2060 г.
Виетнам представи дома на бъдещето със 100 прозореца и естествено охлаждане
SpaceX готви следващия полет на Starship за август с амбициозна цел
Швейцария тества идея от бъдещето: Железопътни релси произвеждат електричество
Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Силни отчети и ръст при Nvidia насочиха Dow Jones към нов исторически връх
Кадър на деня за 5 август
Удари ли по авторитета на европейските институции кризата с мигранти в Сеута
Иран е постигнал споразумение с Оман за корабоплаването през Ормузкия проток