Първият дипломат на Китай Ван И увери руския си колега Сергей Лавров, че Пекин ще запази благосклонния си неутралитет спрямо войната в Украйна. Това се случва един ден, след като китайска делегация участва в международните разговори за приключване на конфликта с участието на Киев и без това на Москва.
В телефонна дискусия в понеделник Ван И е подчертал, че Китай и Русия са "доверителни и надеждни добри приятели и партньори".
"По отношение на украинската криза Китай ще поддържа независима и безпристрастна позиция, ще има обективен и рационален глас, активно ще насърчава мирните преговори и ще се стреми да търси политическо решение при всеки международен многостранен повод", подчерта първият дипломат на Пекин, цитиран от китайското външно министерство и CNN.
Лавров оценява и приветства конструктивната роля, изиграна от Китай за политическото разрешаване на "кризата в Украйна, посочват още от китайското външно министерство в своя прочит на разговора в понеделник.
Преди преговорите в Джеда украинският външен министър Дмитро Кулеба нарече участието на Китай "супер пробив и историческа победа". Украйна и нейните западни съюзници отдавна изразяват надежда, че Китай и неговият лидер Си Дзинпин, самоопределящ се като приятел на руския президент Владимир Путин, могат да изиграят роля в тласкането на Москва към мир.
Китай продължи да укрепва своите икономическите, дипломатическите и военните връзки с Русия, въпреки нахлуването на Путин в Украйна, което Пекин никога не е осъдил. Пекин не изпрати делегация на предишни международни преговори в Дания през юни, въпреки опитите си да се позиционира като потенциален мирен посредник в конфликта през последните месеци, пише "Фокус".
Снимка: БГНЕС
Японски храни и напитки за здраве и дълголетие
Левски спечели инфарктно с 1:0 срещу Кайрат в Шампионската лига
Заради загубите на фронта: Полша обмисля нов трансфер на МиГ-29 за Украйна
Семейството на Райън Гослинг и Ева Мендес се увеличи, ето кой е новият член
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Експерт: Отговорността при действията на AI е недостатъчно покрита
Страните от Персийския залив в ОПЕК увеличават производството на петрол през юли
Може ли България да стане хъб за трансфер на технологии от Азия към Европа?
Развиващите се икономики могат да спечелят повече и да загубят по-малко от изкуствения интелект