Украинската компания "Енергоатом" не планира да води преговори, нито да подписва документи с Русия за евентуалното придобиване на двата руски ядрени реактора от България, съобщи "Укринформ".
Информационната агенция се позовава на изявление на "Енергоатом" в Telegram канала. То е по повод твърденията на украински експерт, че продажбата на оборудване и компоненти за ядрени инсталации на други страни е обект на специален експортен контрол.
Затова е необходимо разрешение от директния производител. Следователно е нужно тристранно споразумение между Русия, България и Украйна. От "Енергоатом" обаче твърдят, че при успешни преговори в София, американската "Уестингхауз" ще съдейства за поставянето на блоковете.
На 6 юли Народното събрание взе решение България да продаде на Украйна реакторите и оборудването от прекратения проект АЕЦ "Белене". Цената не може да бъде по-ниска от тази, на която страната ни ги е придобила - 1,2 млрд. лв.
Снимка: БГНЕС
Шакира срещна нов висок и мургав красавец - той ли е новото й гадже
В Италия обидени от думите на Тръмп към Мелони
Полицията излиза на пътя в сезона на отпуските
Божков, Левски и моралът
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса