Путин: Русия не иска да поглъща Беларус

В подобно нещо няма никаква целесъобразност, коментира руският президент

19.12.2022 | 22:45 Редактор: Елеонора Танева
Путин: Русия не иска да поглъща Беларус

Русия не иска да поглъща Беларус. Това заяви руският президент Владимир Путин на пресконференцията с беларуския си колега Александър Лукашенко в Минск. Руският лидер добави, че "врагът", който не назова, иска да попречи на интеграцията между двете държави, предаде Ройтерс.

"Русия няма интерес да поглъща никого. Просто в подобно нещо няма никаква целесъобразност", каза Путин.

Беларуската опозиция, повечето представители на която или се намират в затвора, или в изгнание, или гласът им е заглушен, се опасяват, че страната им е подложена на пълзящо руско анексиране.

Беларуският президент, от своя страна, нарече руския си колега "по-голям брат" и похвали Русия, че е протегнала ръка на страната му, осигурявайки ѝ нефт и газ на преференциални цени.

През февруари Москва използва територията на Беларус като плацдарм за неуспешното настъпление на руската армия към Киев, а през последните месеци се наблюдава съвместна руско-беларуска военна активност, отбелязва Ройтерс.

Путин заяви, че Русия и Беларус ще продължат практиката на постоянни общи военни учения, както и подготовката на беларуски летци за самолети на беларуските военновъздушни сили, преоборудвани така, че да могат да носят ядрени бойни глави. Лукашенко от своя страна каза, че Минск не е в състояние да брани суверенитета си без Москва, и добави, че страната му е поставила на бойно дежурство руски ракетни комплекси С-400 и "Искандер", предаде ТАСС.

Путин потвърди също намеренията догодина на Международната космическа станция да бъде изпратен беларуски космонавт, информира БТА

Лукашенко обяви, че двете страни са се договорили за нова цена на газа, но не пожела да уточни каква е била старата.

В икономически план руският президент обяви, че двете страни се противопоставят на санкциите уверено и ефективно, и изрази очакване стокообменът между двете държави за тази година да достигне 40 милиарда долара. По думите му Русия и Беларус са осъществили около 600 от общо 1000 проекта по линия на интеграционните си планове, което означава реализация от около 60 процента.

Снимка: БГНЕС