Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел смята, че европейците трябва съвместно да обсъждат възможностите си в случай на интензивна война и да си сътрудничат за подобряване на отбранителните си способности пред новите стратегически предизвикателства.
Това написа Борел в блог на уебсайта на Европейската служба за външни работи.
Според него това лято е добавило причина да се мисли за европейската отбрана и нейното бъдеще: говорим не само за войната на Русия срещу Украйна, но и за сериозно влошаване на сигурността в региона на Сахел.
Борел отбеляза, че основната цел на европейските армии през последните 20 години са били "експедиционни операции", като тези в Афганистан, Ирак и Сахел. През това време имаше поредица от драстични и некоординирани съкращения на бюджетите за отбрана в цяла Европа (само частично с обратна тенденция през последните години), точно както САЩ, Китай, Русия и други значително увеличиха своите (Европа +20%, Русия + 300% и Китай + 600%).
Висшият дипломат на ЕС е изумен от възхода на Китай: "Сега неговият флот има повече надводни кораби от флота на САЩ. Освен това видяхме около Тайван това лято как Китай е готов да използва своите военни, за да изпрати ясни сигнали".
В същото време, според Борел, европейските въоръжени сили са се превърнали в своеобразна "армия-бонсай": "Европейските армии са обезкостени и описани като „армии-бонсаи“: те изглеждат като истински, но са сведени до миниатюрни версии", пише дипломатът.
"Въпросът е какво да правим. За какъв тип конфликт подготвяме нашите армии и какви решения произтичат от това по отношение на позиция, бюджет, обучение и т.н.? Не можем да продължим да противопоставяме "бонсаи-армии" срещу по-голяма стратегическа заплаха. В същото време не можем да се преструваме, че сме доволни от нашия опит във войната", казва Борел.
Той призова решенията да се взимат заедно от европейците.
"Нашите армии трябва да са способни както на териториална отбрана, така и на асиметрична война от разстояние", допълва Борел, цитиран от БГНЕС.
Според Борел неготова трябва да стане в рамките на НАТО, тъй като почти всички страни-членки на ЕС вече са членове на Алианса.
"Но ние също трябва да можем да разчитаме повече на себе си и да демонстрираме нашата стратегическа отговорност, когато нашите интереси за сигурност са застрашени на нашите граници и отвъд тях. Ето защо държавите-членки на ЕС трябва да инвестират по-добре заедно и да си сътрудничат в областта на отбраната", - казва висшият дипломат на ЕС.
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
46-годишната Винъс Уилямс отпадна в първия кръг на турнира в Бад Хомбург
Как липсата на сън саботира усилията във фитнеса?
Пътуване със самолет при запушен нос – как да избегнем болка в ушите?
179 научни доклада представиха бъдещето на психичноздравните услуги на конференцията ENMESH в София
Над 30 населени места в Родопите вече разполагат с модерна ЕКГ апаратура за кардиологична диагностика
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Времето във Варна на 23 юни 2026
Огнеборците са реагирали на 151 сигнала през последното денонощие
В Тристранния съвет обсъждат осигуровките на държавните служители
Честваме паметта на Света мъченица Агрипина Римска
"Политико": Подкрепата за Тръмп сред европейските му съюзници отслабва
Управляващите правят още една стъпка към улесняване достъпа на граждани до ДЦК
В Крим бензинът свърши и с купони, ресторантите работят ограничено, въведен е режим на тока
Отварянето на Ормузкия проток няма да изтрие икономическите щети
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
преди 3 години