Руските олигарси закотвят луксозните си яхти по турските брегове и искат да инвестират край Босфора, тъй като от избухването на войната в Украйна насам са нежелани на Запад. Но самата Турция си има и достатъчно собствени олигарси, казва опозицията в Анкара. Подобно на своя приятел Владимир Путин, турският президент Ердоган се е заобиколил с пребогати предприемачи, които срещу верността си към него получават изгодни държавни поръчки, пише "Райнише пост".
"Великолепната петорка" получава милиарди от държавата
"Великолепната петорка", както я определя опозицията в Турция, се занимава със строителството на летища, магистрали, мостове и язовири, но привилегиите, с които се ползва, са ахилесовата пета на Ердоган преди изборите следващата година. Опозицията смята да го атакува с обвинения в непотизъм и корупция. Той си дава сметка за тази опасност и затова се опитва по юридически път да забрани на опозицията да говори за "петорката".
Турция е залята от проблеми. Инфлацията в страната надхвърли 60 процента, за година и половина лирата загуби над половината от стойността си. Само за месец - от февруари до март - цените са нараснали с 5,46 процента, съобщава ARD. Повече от три милиона потребители не могат да плащат сметките си за ток и стоят на тъмно.
Според лидера на опозицията Кемал Кълъчдароглу, докато Ердоган се прави на икономически експерт, той всъщност е просто "касиер на петорката", която играе за него същата роля, каквото и руските олигарси за Путин.
Според Кълъчдароглу петорката включва Мехмет Дженгиз, Нихат Йоздемир, Джемал Кальонджу, Джелал Кологлу и Аднан Чеби, които в последните години са получили милиарди от държавaта - за изграждането на различна инфраструктура, включително магистрали и новото летище в Истанбул, пише DW.
При това рискове за печалбите на въпросните олигарси няма - ако приходите им не са достатъчно, те могат да компенсират загубите си по линия на данъчните постъпления. Ако например таксите от преминаването по някой мост са под очакваните, частните предприемачи получават компенсации от държавата.
Quid pro quo: услуги срещу подкрепа
Предприемачите, които се радват на благосклонността на президента, са недосегаеми, казват критиците. В черноморската провинция Ризе например проект за каменоломна на един от близките до Ердоган олигарси бе наложен въпреки съпротивата на местното население. Според една организация на горските работници големите горски пожари в Южна Турция пък са избухнали поради това, че пространството под далекопроводите не е било оставено свободно в съответствие с правилата. Въпреки това за шефовете на фирмите, които са отговаряли за далекопроводите, последствия нямаше. Те също са членове на "петорката".
Благодарение на щедростта си спрямо олигарсите Ердоган може да разчита на тяхната лоялност. Според разследвания на прокуратурата в Турция през 2013 година Ердоган е получил от приятелите си милиони, с които е изкупил вестниците и телевизиите на други доверени бизнесмени и ги е насочил по "правилната" правителствена линия.
"Петорката" вече се оглежда към опозицията
Олигарсите и Ердоган поддържат близост и в личен план - в последните години президентът нееднократно е бил кум на сватбите на децата на "петорката". Управляващите отхвърлят всички обвинения, но опозицията е непреклонна - тя настоява, че Ердоган "служи" на "петорката". А в турските медии вече се появи информация, че турските олигарси се опитват да затоплят отношенията си и с опозицията, защото според някои социологически проучвания тя води пред партията на Ердоган.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Мачовете по ТВ днес (21 юни)
Времето във Варна на 21 юни 2026
Днес е третата неделя след Петдесетница: Честваме събор на светите Доростолски мъченици
Днес настъпва астрономическото лято
Германия се класира за елиминациите на Мондиал 2026
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца