"Познаваме руснаците по-добре, в крайна сметка сме съседи с тях от над 500 години. Нашите антени са по-чувствителни и алармират по-бързо при заплаха", подчертава Радослав Шикорски.
В годините, в които е външен министър на Полша, той редовно предупреждава за руската агресия. Неговият мандат приключи през септември 2014 година, малко след като Русия анексира Крим.
Преди избухването на войната в Украйна, предупрежденията на много политици от Полша и балтийските държави често бяха подценявани.
"На Запад мнозина смятат, че 40 години съветска окупация са ни травмирали и сме склонни да преувеличаваме, но сега се оказва, че сме били прави", казва с усмивка Шикорски, който в момента е евродепутат.
Политологът Аника Хедеберг обаче не смята, че Западът не приема сериозно Изтока. Според нея за Европа досега приоритет са имали икономическите интереси. Европа следваше този принцип, дори когато руската агресия нарастваше. Чеченската война, бомбардировките в Сирия, анексирането на Крим, отравянето на Сергей Скрипал, намесата в изборите на западните държави, пише DW.
"Осъждането беше плахо, малкото наложени санкции бяха неефективни и дипломатическите жестове и икономическите отношения бяха възобновени", подчертава тя. Европа твърде дълго си затваряше очите, смята Хедеберг.
Настоящата война на Русия срещу Украйна обаче събуди Европа. Бързината и строгостта на европейските санкции "вероятно са изненадали Путин", казва експертът по източноевропейските въпроси Андреас Умланд. Но дори реакцията на ЕС да е по-решителна този път, досега той продължава да избягва санкциите в изключително печелившия за Русия енергиен сектор.
Според Умланд те са необходими, за бъде поставен Путин на тясно: "Германия играе решаваща роля. Грешни решения с далечни последици преди и по време на мандата на Меркел поведоха политиката на Германия за Източна Европа по лош път."
През последните седмици темата за налагане на енергийно ембарго на Русия е обект на ожесточени спорове в ЕС. Полша е най-яростният застъпник на строгата линия: Варшава настоява за незабавно прекратяване на целия внос на газ, петрол и въглища с Русия. Но в момента няма мнозинство в ЕС - освен за въглищата.
Налагането на ембарго на вноса на газ ще засегне тежко както Германия, така и Унгария, Австрия и Италия. А евентуално ембарго на вноса на руски петрол би засегнало тежко Нидерландия.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Израел придобива още изтребители F-35 и F-15EX
Орландо Блум забелязан с моделка
Това не е светът, който Русия иска
На първа среща: Как да покажете, че имате интерес?
Откриха потенциално ново лечение за прееклампсия при бременност
Какво се случва с гръбначния стълб по време на сън и защо Octaspring ни спасява?
ЕС с нова стъпка за по-бърз достъп на пациентите до иновативни медицински технологии
Хипоталамична аменорея – как стресът и недохранването спират овулацията?
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
Въвеждат лимит за покупка на кола в брой
Условна присъда за младеж, откраднал и шофирал пиян кола във Варна
Спипаха 17-годишен да кара без книжка кола с табели на друг автомобил
"Пристанище Варна“ празнува 120 години със събития за гражданите
Арестуваха поредна порция пияни и дрогирани шофьори по пътищата във Варненско
S&P 500 отстъпи от рекорда, цените на петрола се възстановяват
Кадър на деня за 7 май
Тръмп даде на ЕС срок до 4 юли да ратифицира търговското споразумение със САЩ
Подценява ли българският бизнес значението на киберсигурността?