Турският медиен регулатор RTÜK задължи три международни медии да получат лиценз, за да бъдат разпространявани в страната. "RTUK даде срок от 72 часа на "Дойче Веле", "Гласът на Америка" и "Евронюз". В този период те трябва да кандидатстват за лиценз, в противен случай излъчването им ще бъде блокирано", написа в "Twitter" Окан Конуралп, който е представител на опозицията в регулатора.
Цензура или просто техническо изискване?
Заместник-председателят на RTÜK Ибрахим Услу потвърди информацията пред dpa. Той обясни, че DW трябва да получи лиценз за съдържанието, което качва на собствения си сайт. В противен случай сайтът на медията няма да бъде достъпен в Турция. Същото се отнася и за международната медия на САЩ - "Гласът на Америка", както и за европейския телевизионен канал "Евронюз", потвърди Услу.
За журналиста Илхан Ташчъ, който също е член на RTÜK, това решение е поредната стъпка към заглушаването на критичните медии.
Услу обаче отрича да става въпрос за цензура. Според него става въпрос за техническо изискване, базирано на медийния закон от 2019 година.
Интернетът в Турция е под сериозен контрол
"Чухме от медиите за възможно решение на RTÜK, което може да засегне и DW. Само когато имаме официално уведомление от властите, можем да извършим анализ и да планираме как да продължим", заяви говорител на ДВ.
През 2019 година в Турция бе приет закон, който дава на правителството повече правомощия по отношение на контрола над интернет платформите. Всички медии са задължени да имат лиценз и представителство в Турция, пише DW.
Турция затегна медийния надзор в страната през последните години, като даде на доминирания от управляващата "Партия на справедливостта и развитието" медиен орган възможността за сериозен надзор над цялото онлайн съдържание. Около 95 процента от големите медии в Турция от години са в ръцете на свързани с правителството компании, които също получават големи поръчки от ПСР.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Спря водата в два района на Халкидики заради кражба на кабели
В Русия се подиграха на Стармър, предложиха му да коси трева
Go Guide кани на "Exotic Soirée" под открито небе
Какво разкрива фоликуларната течност за качеството на яйцеклетката?
5 често задавани въпроса към кардиолога
Може ли да се прави лазерна епилация през лятото?
Защо децата си гризат ноктите?
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения
Мъск възражда идеята за антиматерията: Възможно ли е с този двигател да стигнем до звездите?
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения
Олег Невзоров се прибрал в България преди седмица, днес се срещна със собствениците във Forest club
Кикбокс сензацията Жулиен Риков е устремен към нова победа на SENSHI 32
РИОСВ-Варна не откри замърсяване след сигнали за петно във Варненския залив
Лоши новини за Германия: Шлотербек приключи с Мондиала
Иван Иванов отпадна още в първия кръг на квалификациите при дебютното си участие при мъжете на турнира по тенис „Уимбълдън"
Бившият председател на Фед Алън Грийнспан почина на 100 години
„МФГ Инвест“ реализира две допълнителни инвестиции за над 50 хил. евро
Германската индустрия понижи очакванията си за растежа и настоя за спешни реформи
Испанският гуверньор: ЕЦБ трябва да бди за влиянието на цените на петрола върху заплатите