Бременните жени трябва да се разглеждат като рискова група за Ковид-19 и трябва да им се поставят ваксини бързо, съобщи Съвместният комитет по ваксинация и имунизация на Обединеното кралство. Експертният екип към правителството заяви, че има "нарастващи доказателства, показващи, че бременните жени са изложени на повишен риск от усложнения от Ковид-19".
Според нови данни, публикувани от Агенцията за здраве и сигурност на Обединеното кралство, 34 жени са починали на Острова, след като са се заразили с Ковид-19 по време на бременност. Четири новородени също са починали, като според медиците, причината е Ковид-19.
Проучванията показват, че смъртността при бременни жени обикновено е около девет на 100 000, което се равнява на приблизително 60 бременни жени годишно. До края на октомври тази година са регистрирани 27 смъртни случая само от усложнения от Ковид-19 - почти двойно увеличение на починали бременни, сочи анализ на университета в Оксфорд.
1436 бременни жени са били приети в болница между 16 май и края на октомври тази година със симптоми на Ковид-19, от които 230 са били лекувани в интензивно отделение. Повече от 96% от тези жени са били неваксинирани. Само 16 жени в болницата са получили две дози ваксина.
Великобритания призова всички, които не са ваксинирани, да запазят час за ваксина, а жените, които са получили две дози, могат да получат бустерна, ако са получили втората си доза поне три месеца по-рано.
"Сериозните рискове за жените, които се заразяват с Ковид-19 по време на бременност, стават все по-ясни", каза Гаятри Амирталингам от Агенцията за здраве и сигурност.
"Знаем, че ваксините, използвани в програмата за ваксинация срещу коронавирус на Обединеното кралство, са били много ефективни за предотвратяване на сериозни усложнения. А тези, препоръчани за бременни жени, имат добра репутация за безопасност. Бих призовал всички бременни жени да се явят и да си направят ваксината без отлагане. Това е най-добрият начин да защитите себе си и вашето бебе", добави специалистът.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ препоръчаха поставянето на препаратите на Pfizer/BioNTech или Moderna, вместо ваксината на Johnson & Johnson, поради редки, но понякога фатални кръвни съсиреци, информира БГНЕС.
Досега около 16 милиона души в САЩ са получили ваксината на J&J. Регистрирани са повече от 50 случая на тромбоза със синдром на тромбоцитопения, а най-малко девет души са починали след усложнения от ваксинацията.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Градушка съсипа реколтата в в села в община Неделино
Слънчогледът от 13-ия кораб от Аржентина е с пестициди над нормата
Еуфорията спада: Цените на селските и извънградските се успокоиха
Сутрешна йога на плажа и защо е толкова зареждаща?
Какви са причините за сухота в устата в напреднала възраст?
Хормонозаместителната терапия при менопауза е от полза за костното здраве
Хидронефроза на бъбрека - причини, симптоми, диагностика и лечение
Физици обясниха как ятата птици нарушават третия закон на Нютон
Дърветата ще поглъщат все по-малко въглерод в бъдеще
Сканиране на сърцето може да предскаже риска от рак години преди диагнозата
Ядрен часовник е използван за изучаване на свойствата на тъмната материя
Двама загинаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Австрия победи Йордания в първия си двубой на Мондиал 2026
Цените на петрола продължават да падат
Виц на деня - 17 юни
Хороскоп за 18 юни 2026
Търговският баланс на Япония премина към дефицит
Инфлацията във Великобритания неочаквано се е задържала на ниво от 2,8% през май
SpaceX придобива стартъпа за програмиране с изкуствен интелект Cursor за 60 млрд. долара
Цената на петрола се стабилизира след резкия спад*