Правителството на Унгария увеличи значително заплатите на лекарите
Това се случва в момент, когато страната регистрира значителен ръст на заболелите от Ковид-19
04.10.2020 • 12:17
Редактор: Георги Камарашев
Правителството на Унгария увеличи значително заплатите на лекарите
Кабинетът на унгарския премиер Виктор Орбан постигна споразумение с Медицинската камара за рязко увеличение на заплащането на лекарите.
Това се случва в момент, когато страната регистрира значителен ръст на заболелите от Ковид-19, който може да изправи през сериозно изпитание здравната система на Унгария, предаде Ройтерс.
Председателят на Медицинската камара Дюла Кинчеш съобщи, че правителството е приело предложението за почти двойно увеличение на основните заплати за общопрактикуващите лекари и докторите специалисти спрямо сегашните равнища.
Според възрастта и опита си общопрактикуващите лекари ще получават между
700 и 800 000 форинта (между 1900 и 2250 евро), а при по-възрастните лекари заплатата ще достига до три пъти повече, посочи Кинчеш.
Подобно на други страни от Източна Европа, Унгария изпитва сериозен дефицит на лекари и медицински работници поради значително по-ниското им заплащане в сравнение със страните от Западна Европа, информира Dnes.bg.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК