Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че спира вноските на страната към Световната здравна организация, заради "многото допуснати грешки" по време на пандемията от коронавирус.
На пресконференция в Белия дом Тръмп изтъкна като причина и разликата от 10 пъти в осигуреното за организацията финансиране от страна на Съединените щати в размер на 400 милиона долара спрямо Китай.Той настоя на СЗО да бъде потърсена отговорност за провалите в реакцията на кризата. Тръмп заяви, че заради грешната преценка и неверните препоръки на СЗО, с коронавирус са се заразили 20 пъти повече души, отколкото би могло да се очаква.
"Наредих да се спре финансирането на Световната здравна организация, докато се разгледа ролята ѝ в лошото управление. Всички знаем какво се случва там. Едно от най-опасните и скъпоструващи действия на организацията беше пагубното решение да се възпротиви на забрана за влизане на пътници от Китай. Толкова смърт е причинена от техните грешки", обясни Тръмп.
В отговор на критиките на американския президент, генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че не е моментът да се съкращават средства за СЗО.САЩ е най-големият донор на СЗО. Само за миналата година са платили 400 милиона долара, което е 15% от бюджета на организацията.
Вижте повече по темата във видеото.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Как да преобразим балкона без ремонт
Руски удари убиха 21 души в Украйна, Зеленски: Цинизъм!
Звездните семейства, които откраднаха шоуто на Met Gala 2026
Алкохолът пречил на кариерата на Том Холанд
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
Спадът на петролните цени осигури възходящ завършек на сесията за щатските индекси
ЕС разширява достъпа до данни за ДДС, за да засили борбата с трансграничните измами
Макрон номинира Еманюел Мулен за ръководител на Френската централна банка
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA
преди 6 години