Няма никакъв риск от консумацията на месо и яйца. Двете ферми, които са в центъра на аферата, никога не са присъствали на пазара в България. Това каза пред Bulgaria ON AIR птицевъдът Ивайло Гълъбов, който коментира яйчения скандал, тръгнал преди дни от Белгия и Холандия.
В становище на Министерството на земеделието и храните се казва, че няма данни за наличие на замърсени яйчени продукти на българския пазар. Председателят на Съюза на птицевъдите у нас обаче посочи, че е възможно такива да са достигнали до нашия пазар.
Ивайло Гълъбов обаче бе категоричен, че шансът да се намери фипронил в храните у нас е нулев.
"Фипронилът е забранен за третиране на животни, които се използват за хранене. Забранен е и за растителна защита, защото има негативна реакция към насекомите. Вижда се, че се взимат мерки тези продукти да бъдат унищожени. Потърпевши са фермите, които са подведени и е използван непозволен препарат от фирмата производител", обясни той в "България сутрин".
Сергей Иванов от Центъра по биология на храните се съгласи с мнението на Гълъбов, че на българския пазар няма третирани с фипронил храни.
"В случая става въпрос за нерегламентирано използване на инсектицид. Европейската комисия доста строго следи къде са разпределени партидите. В случая такива в България няма", коментира той в студото на Симеон Белев.
Сергей Иванов отбеляза, че дори да достигнат някои от тези продукти, фипронилът доскоро се е използвал масово и не е имало подобни остри натравяния.
Пребиха тийнейджър в училищен двор
Проект за изграждане на 13-етажна "мегаджамия" разгневи жителите на Лондон
Лекарите в Бургас спасиха пациент с тежка легионелна инфекция
Петър Янков: Жегата у нас ще се задържи дълго, валежи - след 18 август
Как съкращенията на матката влияят върху имплантацията на ембриона?
Екипът на проф. Габровски вдигна на крака 15-годишен борец след тежка травма и парализа
Алтернативни методи за справяне с болката в кръста
Преместването на психиатричната болница в Курило отново е пред изпитание
Вижте Слънцето както никога досега с най-детайлните изображения в историята
Проект „Дедал“: Термоядрен звездолет можеше да стигне до Проксима Кентавър за 36 години
Половината язовири в света може да спрат да функционират до 2060 г.
Виетнам представи дома на бъдещето със 100 прозореца и естествено охлаждане
Райони във Варна остават без вода днес
Фондация „Искам бебе“: Държавата посяга на последния стълб в борбата с демографската криза
Арестуваха 73-годишен за домашно насилие
Радев: Българинът е доказал през вековете толерантност към различни етноси и религии
Горящите рафинерии забавят растежа на руската икономика и ускоряват инфлацията
Акциите на гиганта за чипове SK Hynix се сринаха за втори път за седмица
Марияна Янева: Регулаторите подценяват бума при батериите
Wizz Air отчете загуба за второто тримесечие на 2026 г.