Кампанията "Великден за всеки" вече е с над 550 хиляди лева събрани средства, съобщи в "Сутрешен блок" на Bulgaria ON AIR актьорът Тончо Токмакчиев.
"Нашата идея е това да не е кампания, а да стане едно постоянно предизвикателство за хората, които искат да покажат съпричастност към нуждаещите се. В случая става дума за възрастни хора, пенсионери", посочи той.
"Великден е най-красивият, най-хубавият християнски празник и той е преди всичко в нашите сърца, вяра и любов", каза още актьорът.
Токмакчиев заяви, че вчера ваучерите за храна, които предвижда кампанията, вече са разпределени и хората, които чакат тези помощи, могат да отидат да си ги вземат.
На въпрос къде е държавата в този случай, Токмакчиев отговори, че пенсиите са един от най-големите проблеми в България.
"Държавата казва, че помага на хората, които имат пенсии до 300 лв., но сигурно има и хора с пенсии от 301 лева", заяви той.
"Тази кампания ще достигне над 27 000 пенсионери. По-важното е, че се показва съпричастност в България, че има хора, които пуснаха своите SMS-и и отделни компании и фирми, които дариха сериозни средства. Българското общество не е чак толкова отчуждено към проблемите, които съществуват", настоя актьорът.
Според него българинът е възпитан да мисли, че едва ли не държавата трябва да се грижи за всичко.
"Тя е основното решение на много проблеми, но да не забравяме, че най-големите сгради в страната са построени чрез дарения. Катедралата Александър Невски, Софийският университет, да не говорим за хилядите сгради, църкви, училища. Трябва да има едно движение в обществото, взаимност, да показваме, че хората не са изоставени, не са забравени", настоя той.
Актьорът посочи, че активността на омбудсмана Мая Манолова, по чиято идея се ражда инициативата "Великден за всеки" е завидна и много полезна.
"Нейната амбиция, желание и хъс да помогне е в дъното на тази кампания", каза Токмакчиев.
"Много неща могат да бъдат решени от самите нас, без да използваме празни думи и клишета, без големи обещания", подчерта той и съобщи, че в рамките на три седмици кампанията е събрала около 30 хиляди лева само от SMS-и.
Тончо Токмакчиев отказа да коментира промените в Изборния кодекс, както и политическата ситуация в страната.
Цялото интервю вижте във видеото:
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?
179 научни доклада представиха бъдещето на психичноздравните услуги на конференцията ENMESH в София
Над 30 населени места в Родопите вече разполагат с модерна ЕКГ апаратура за кардиологична диагностика
ВМА модернизира ключово звено за лечение на най-тежките пациенти
Министър Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Туристите от Румъния, Великобритания и Израел ще компенсират спадовете това лято
"Манчестър Юнайтед" купува земя за нов стадион със 100 000 места
Мадяр инициира отстраняването на унгарския президент чрез поправка в Конституцията