България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Д. Марков: Управляващите се стремяха към ниска избирателна активност

Слабата избирателна активност на местните избори се дължи на липсата на кампания, допълни Д. Дудев

03.11.2015 | 12:18 Редактор: Ирина Георгиева
Д. Марков: Управляващите се стремяха към ниска избирателна активност

Слабата избирателна активност на местните избори се дължи на липсата на кампания, която да мотивира гражданите да гласуват. Зад тази теза застанаха един от активистите от февруарските протести от 2013 г. Дончо Дудев и експертът в Центъра за изследване на демокрацията Димитър Марков в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. Според Марков управляващите са се стремели към ниска избирателна активност.

"Управляващите не проявяват интерес хората да се явяват на избори и да гласуват масово. Това се вижда по много неща - като се започне от липсата на кампания, която да стимулира гражданите да отидат и да подадат гласа си, премина се през неуредиците чисто процедурно и административно. Продължи се с това, че липсва всякакви санкции за множеството случаи на купуване на гласове на контролиран и купен вот. На фона на това се добавя и изключителните неуредици донякъде и злоупотреби при обработката на резултатите, които очевидно ще обезкуражат и гражданите, които са искали да отидат и да гласуват." - обясни Марков.

Много голяма част от криминалния контингент беше решил да става представител на обществото в местната власт, допълни Дудев. По думите му там се дават много добри пари и хората са решили, че са достойни и "искат да участват в разпределението на питата".

"Като преминем през скандалите за купуване на гласове, липсата на всякаква държавност в лицето на прокуратура и съд. Кампания нямаше, имаше едни рекламни клипове - все едно каква вафла да си купим." - допълни Дудев.

Според Марков политическият елит в момента е постигнал един много комфортен баланс. Той има едни правила благодарение, на които може да репродуцира във всеки следващ вот с минимални различия статуквото, поясни експертът. По думите му няма причина и основание политическият елит да търси промяна в правила, които са му угодни.

"По отношение на ИК нямаше нищо ново съдържателно, за да се наложи цялата тази процедура, която отне време, ресурс и сили както на гражданите, така и на депутатите, но смятам, че България има нужда от процедура управляващите, когато поискат мнението на гражданското общество и на експертите по един свой законопроект, в която и да е област и когато го получат да бъдат длъжни не да се съобразяват с него, но ако го отхвърлят да посочат аргументите защо нещо да не се прави. Всичко друго обезсърчава гражданското общество." - обясни Марков.