Преработеният бюджет днес влиза за разглеждане в ресорни комисии в парламента. Той вече получи одобрението на Тристранката и Министерския съвет.
Очакванията са първият бюджет на България в евро да бъде факт до края на тази година. Много от спорните точки, които доведоха до протестите, отпаднаха.
Виждаме леко намаление на приходната и разходната част с над 1 млрд., отпадане на някои ангажименти, не за постоянно - данък дивидент за момента отпада, но няма гаранция, че няма да се появи отново. Осигуровките няма да се вдигнат тази година, но е предвидено вдигане с 3 процентни пункта, следващата година няма да има увеличение, но ще има през 2027 и 2028 г.
Автоматично осъвременяване с определен процент е записано, че няма да се прилага следващата година, което означава, че това правило ще влезе следващата година и ще сблъскаме отново с изключително бързото нарастване на заплатите в бюджетната сфера. СУПТО за връзката с НАП отпадна, засилват се мерките за проверка на данъчно рискови стоки.
Това обобщи като резултат от преработката на Бюджет 2026 икономистът Юлиян Войнов в студиото на "България сутрин".
"Търсило се е успокояване на обстановката чрез определени облекчения. Приходите най-вероятно няма да бъдат постигнати, разходите надхвърлят драстично възможностите на данъчната система. Ако погледнем дефицита - това е математическо упражнение, което влиза в сметките на този праг от 3%. Но има голяма вероятност да не се постигне чисто математически", коментира експертът.
По думите му, ако дефицитът от 3% бъде надхвърлен, България лесно ще изпадне в ситуация на свръхбюджетен дефицит през 2027 г.
Насърчаване на икономиката
В ефира на Bulgaria ON AIR икономистът подчерта, че българското производство трета поредна година бележи спад, достигайки 10% за три години.
Подобни процеси има и в други европейски държави.
"Трябва да насърчаваме българската икономика и производство. Ние съсредоточаваме ресурсите на държавата с увеличаване на заплатите в бюджетните сектори. Ако продължим да изсмукваме ресурс от бизнеса и да затормозяваме икономическото развитие на държавата, рано или късно ще стигнем сценария на Гърция от 2010 година", прогнозира Войнов.
Икономистът припомни, че от ПВУ България очаква 1,2 млрд. евро, които биха покрили изоставането на приходите от разходната част.
Заливат ни със стоки от Китай
Анализът показва, че митата на Тръмп оказват влияние върху икономиката в световен мащаб, което засяга и България.
"В Китай износът е намалял с 20%, но за първи път в своята история предишния месец Китай отчета 1 трилион излишък при износа. Китай става по-конкурентоспособна, тези стоки заливат целия останал свят. В България виждаме огромната конкуренция на по-евтини стоки, тъй като Китай има огромен излишък", каза Юлиян Войнов.
Приемането на еврото
Очакванията на Войнов са 2-3 дни около Нова година банките да имат нужда от пренастройване на системите за преминаване от лев в евро.
"Хубаво е хората да имат дребни банкноти в евро", препоръча икономистът.
При работата на самите банкомати се прогнозира да не могат да бъдат теглени пари в рамките на няколко часа около полунощ на Нова година.
Трябва ли правителството да подаде оставка и да отидем на предсрочни избори?
Снимка: БГНЕС
Времето днес: Облачно и ветровито
Таро прогноза за 2026 за всяка зодия
Роузи Хънтингтън-Уайтли става моден директор на луксозен бранд
Интрахепатална жлъчна хиперплазия – какво представлява и при кои заболявания се появява?
Как стресът влияе на качеството на съня и как да го намалим преди лягане?
Функцията на сълзите и различават ли се те при тъга и щастие
На какво се дължат нарушенията в пубертета?
Неизвестна болест унищожава морските таралежи от вида Diadema africanum
Hungry Hippo: Rocket Lab тества ракета Neutron (снимки)
Китай пуска най-големия в света суперкомпютър с изкуствен интелект
Открит е енергиен източник, който може да захранва цялата планета
Въпреки митата: 93% е ръстът на китайските електромобили в ЕС
Да спасим Станислав баща, съпруг, син и приятел!
29 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Варненският окръжен съд прие последните за 2025 г. стажант-юристи
Протестиращите в подкрепа на Коцев с приз от Българския хелзинкски комитет
Dow Jones и S&P 500 затварят с рекорди като инвеститорите избягаха от технологичните акции
Отдалечава ли дигиталният свят децата от реалния живот
Здравко Пиринлиев: Инвеститорите очакват освен приходи от AI и печалби
Ще има ли промяна в структурата на данъците